2014
Na přelomu roku se odzkoušela hasičárna. Lidé se zde po setmění zastavovali na kus řeči a o půlnoci se dívali na ohňostroj. V příjemně vyhřáté místnosti se vystřídala plno lidí. V lednu pak navštívili domácnosti Tři králové.
1.3.
Ve dvě hodiny vyšel průvod masek od „kulturní“ garáže. Na letošní masopustní průvod dorazilo 31 masek. Po jeho skončení se účastníci i hosté poprvé sešli v hasičárně. Hasičárna je sice malá, ale v jednu chvíli zde bylo napočítáno 34 lidí. Tradičně zde bylo spoustu občerstvení. Ve stísněných podmínkách se zde ale i tančilo. O hudbu na kytaru jsem se staral spolu se synovcem Romanem Kodýmem, který k nám přijel na návštěvu. Poslední vytrvalci odešli domů až ve 4 hodiny ráno.
8.3.
Na MDŽ jsme se sešli v hasičárně již v 5 hodin odpoledne. Z Krásného Dvora přijel starosta s místostarostou. Všechny ženy byli jimi obdarovány karafiátem a při družné zábavě se ochutnávaly donesené dobroty. Probíraly se přípravy organizace 1. máje. Potěšilo nás, že přišly i nejstarší Brodech ženy. Paní Vrátníkovou a Volákovou jsme přivezli i odvezli autem, protože jim to dobře neběhá. Když byly úkoly na 1. máj rozdány, Míra Průša dolaďoval přípravu na položení zámkové dlažby okolo hasičárny. Všem ženám se líbilo, jak hasičárna za rok prokoukla. Proti loňsku, kdy při každém otevření vrat se houpal strop je to velká změna k lepšímu. Všichni se již těší na 1. máj.
1. máj
Letošní 1. máj vyšel na čtvrtek. Krásnodvorští hasiči měli letos mírné zpoždění. U nás na návsi bylo vše připraveno, odzkoušeno, mikrofon krásně chodil – sice jen jedna – ale při příjezdu hasičů v něm došla nová baterie a druhá dopadla stejně. Takže jsme s Adelou Maršalů museli hulákat, aby nás někdo slyšel. Po projevech starosty p. Kuny a velitele hasičů p. Vaňourka následovalo taneční vystoupení žen. Účinkovalo 11 žen a já. Jana Bellů jako kostymérka zvolila žlutá, zelená a modrá trička a barevné deštníky. Jako další byla na programu soutěž v hasičské disciplíně. Z vědra nabrat půllitrem vodu a chrstnutím srazit pet lahev. První vyhrává. Matěj Průša vyhrál – hasiči ne a ne ji srazit. Gumička ji spolehlivě držela na prkénku. Po uklizení stojanu, ze kterého se srážely pet láhve přišla na řadu pohádka. Všichni jí známe – O veliké řepě. Naši herci si natolik věřili, že neměli předem ani jedinou zkoušku. Jako první v roli dědečka vysadil semínko řepy malý Míra Koplík. Když vyrostla, šel ji vytáhnout, ale nevytáhl. Na pomoc zavolal babičku – tu si zahrála p. Marie Bartkowiaková:
Táhli, táhli, ale nevytáhli, zavolali vnučku – Kristýnku Kolešovou
Táhli, táhli, ale nevytáhli, zavolali pejska – Péťa Kobal
Táhli, táhli, ale nevytáhli, zavolali kočičku – Tadeáška Kobala, ten ale dostal trému a odmítl vystoupit a naříkavě se rozplakal. Narychlo za něj zaskočila Jana Bellů. Jako poslední myšku jsem měl připraveného Rudu Liptáka. Kostýmy šila jako vždy Jana Bellů a u zvířátek na mé přání to byla jen kapuce s ušima a přehoz přes ramena. Jako fór měl být jen příchod Rudy – jeho velikost k ostatním hercům. A opravdu, záměr se podařil. Byl jsem překvapen i já, protože pro něj tajně vyrobili kompletní kostým myši. S jeho pomocí pak byla řepa vytažena a všichni herci padli na hromadu.
Po krátké pauze na občerstvení hasiči přijeli na náves s vysokozdvižnou plošinou, do koše nastoupil starosta a velitel hasičů a byli vyzdviženi do výšky. Odtud začali vyhazovat papírky – bankovky a diváci je měli posbírat a dát do dvou pytlů. Jeden byl náš – Broďáků a druhý hasičů. Po jejich zvážení se mělo ukázat, koho mají diváci raději. Vyhráli jsme vysoko my. Mezi bankovkami byly přimíchány dva poukazy na sklenici utopenců. Oba získali hasiči.
Pak jsme se přesunuli na druhý břeh potoka, kde byla slavnostně odhalena lavička u informační tabule pod kapličkou. Již během pořadu bylo hlášeno pátrání po ztracené holčičce. Ta se nakonec našla v koruně lípy u potoka a hasiči ji za pomoci své techniky zachránili a snesli dolů ze stromu. Tím byl zábavný program vyčerpán a kdo měl chuť mohl si zatančit při živé hudbě. nebo jen tak poslouchat a povídat si se sousedy a známými. Nesmím zapomenout na rozkvetlou třešeň u rybníka, pod kterou se zájemci mohli líbat.
5.7. Brodecko – Metodějská zábava
V pátek 4.7. jsme odpoledne postavili stany a stánky, aby bylo vše připraveno na sobotní zábavu. Jako program jsme měli připravenou tombolu na téma pohádky( vlčí mák pod kterým tančila maková panenka, peříčko, pro které skočila Barunka přes plot, žalud vystřelený Rumcajsem a dalších 20 podobných cen). Když nastala tma, Natála Průšů, Adéla Maršalů a Jana Bellů se oblékly do černého a na ruce a nohy si izolační páskou připevnily svítící trubičky, parket se zahalil černým suknem a po zhasnutí světel na svižnou hudbu naše děvčata zatančila. Úspěch byl tak velký, že musely celé vystoupení opakovat. V neděli se stany zbouraly a vlhké uložily do hasičárny. Již v sobotu občas pršelo, ale v neděli jsme stihli vše usušit. V pondělí odpoledne přišla průtrž mračen s krupobitím. Na zahrádkách zůstalo vše rozsekané a potlučené. Kroupy padaly pouze v pruhu. Po dvou týdnech se průtrž opakovala, naštěstí bez krup. Obě průtrže přišly od východu.
Dne 10. – 11. 10. 2014 se uskutečnily komunální volby.
Do zastupitelstva se dostali tito kandidáti:
|
Jméno a příjmení člena zastupitelstva: |
pořadí na hl. lístku |
počet hlasů |
|
Volební strana č. 2 Sdružení nezávislých kandidátů Krásný Dvůr Jindřich Zedník |
1. |
99 |
|
Volební strana č. 3 Hasiči pro Krásný Dvůr lepší Pavel Vaňourek |
1. |
89 |
|
Volební strana č. 4 Česká strana sociálně demokratická Zuliko Vychytil Jana Bellová Anna Liptáková |
1. 4. 2. |
134 87 86 |
|
Volební strana č. 5 SNK – Rozvoj našich obcí Lea Jandová Michaela Hofmanová |
3. 4. |
69 67 |
|
Volební strana č. 6 Nezávislý blok František Kuna Antonín Doležal |
1. 4. |
125 74 |
Neuvolněným starostou se stal Zuliko Vychytil
Uvolněným místostarostou se stala Lea Jandová
V sobotu 8. 11. za ideálního počasí se konala drakiáda. Po vyhlášení výsledků a setmění se vyrazilo na stezku odvahy, která vedla okolo Brodů. Za zámkem ležela mrtvola a okolo ní kroužili upíři. Na křižovatce za zadním prasečákem na děti čekala Bílá paní. Za statkem u mostu ze křoví vylétlo bílé strašidlo a vylekalo děti. A nakonec u křížku děti objevily velkou truhlu plnou sladkostí. I dospěláci si přišli na své – u pokladu byla i láhev Fernetu. Po prohlídce kapličky všichni skončili v hasičárně, kde bylo o čem povídat.
Týden po rozsvěcení vánočního stromku prošel vesnicí Mikuláš, anděl a čert. Všichni, kteří jim otevřeli, byli odměněni malým dárečkem a byli pozváni do hasičárny. Tam na všechny již čekal sud piva od nového starosty. On od nás na oplátku dostal ovocný stromek. Jako vždy ženy přinesly i něco dobrého k zakousnutí. Hlavní téma všech debat bylo vzpomínání na minulost. Poprvé mezi nás přišel náš rodák Luboš Vrátník. Chtěl vše dohnat, a tak se neslo hasičárnou jeho „vzpomínáš?“
