1975
O počasí, které bylo v roce 1975, se dá prohlásit, že bylo skoupé na dešťové srážky. Letošní rok začal ve středu. Leden měl teplé počasí s teplotou od 2 až do 7°C. Sníh a tepoty pod bodem mrazu přišli až koncem měsíce a během února. Sněhu jsme si však moc neužili. Březen byl teplý a duben aprílově střídal počasí. Květen byl srážkově nejbohatší měsíc. Léto je teplé, prší pouze pár dní koncem července a v druhé polovině srpna. Celé září svítí sluníčko a teploty se drží okolo 25 stupňů. Je strašné sucho a průměr srážek za celý měsíc je 8,8 mm. Říjen už na srážky není skoupý a tepoty pomalu klesají. Závěrem měsíce spadnou teploty v noci už pod bod mrazu a 22. listopadu napadne první sníh a přijde první mráz. Pak přijde ještě obleva a pravá zima udeří až ve druhé polovině prosince. Bohužel i prosinec je skoupý na srážky a tak i když jsou na vánoce teploty okolo 0°C sněhu je málo a jen místy.
V letošním roce byla dostavěna vodní nádrž Liptovská Mara, Bill Gates zakládá Microsoft a skončila válka ve Vietnamu. Na podzim si celý národ prozpěvuje o tom že: “ Když máš v chalupě orchestrion “ u premiéry seriálu Chalupáři. Původní československé seriály byly ve své době fenoménem. Nejlepší herci a autoři dokázali svým příběhem nadchnout celou republiku. Ulice byly prázdné, po silnici nejezdili auta, všichni seděli u obrazovek a celý týden se rozebíral děj posledního dílu. Musím ještě podotknout, že seriál se točil přibližně jeden za rok a měl v průměru 15 dílů.
28. ledna - umírá na infarkt bývalý prezident Československé republiky Antonín Novotný.
10. února je slavnostně otevřen obchodní dům Kotva. Tehdy to byl největší obchodní dům v Československu.
1. března - je otevřena nová nemocnice v Mostě. Toto zdravotnické zařízení bylo ve své době vybaveno nejmodernější zdravotnickou technikou. O kvalitách tohoto ústavu jsem se přesvědčil na vlastní kůži, když jsem se zde v roce 1979 léčil s infekční žloutenkou.
21. dubna - je slavnostně otevřen obchodní dům Máj.
29. května - byl ze zdravotních důvodů uvolněn ze své funkce prezident republiky Ludvík Svoboda a novým prezidentem byl zvolen tehdejší generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák.
28 – 29. června- v Praze na Strahově cvičí nadšeně 180 tisíc cvičenců na IV. Spartakiádě.
15. července – došlo na nebi k historické události. Dva rivalové v dobývání kosmického prostoruvypouští současně svoji kosmickou loď a sovětský Sojuz se spojí s americkým Apollem. Dochází k vzájemnému setkání obou posádek. Televize přenáší záběry z obou vesmírných středisek a je docela zábavné srovnávat malá americká sluchátka s mikrofonem a tankistická sluchátka s rourou před pusou, kterými jsou vybaveni ruští vědci.
17. srpna - došlo poblíž Lipenské nádrže i incidentu. Již potřetí zde převážel německý vrtulník východoněmecké uprchlíky přes hranice. Pohraniční stráž byla připravena, a na přistávající vrtulník a uprchlíky byla zahájena střelba ze samopalu. Poraněný pilot dokázal s poškozeným strojem vzlétnout a přeletět se třemi uprchlíky na německé území. Na místě byla zadržena jedna starší žena a pomocník pilota.
30. září až 27. říjen – proběhla unikátní akce – přesun gotického kostela Nebevzetí Panny Marie v Mostě. 1200 tun gotické stavby, za 500 hodin po dráze dlouhé 841 metrů, při rychlosti 2,8 cm/min bylo přesunuto na hydraulických podstavcích, mimo hranice ložiska hnědého uhlí, které se nacházelo pod starým Mostem.
30.řijna- pilot letadla jugoslávské společnosti Inex. Adria, které letělo na trase Tivrat (území Černé Hory) – Praha, nedodržel výškový profil a zřítil se do svahu poblíž Ruzyňského letiště. Díky bleskovému zásahu pražského záchranného sboru, který na místo dorazil během 35 minut, se z trosek letadla podařilo vyprostit a zachránit 41 pasažérů. 71 pasažérů při tragédii zahynulo.
Letos se u nás stalo:
K 30. výročí osvobození ČSSR sovětskou armádou probíhají po celém Československu mohutné oslavy 1. máje. Za hezkého, poněkud chladného počasí se průvodu v okresním městě Louny zúčastnilo rekordních 28 000 občanů. Byl to největší průvod v historii města. Celkem se v celém okrese na průvodech sešlo 68 000 občanů.
V Krásném Dvoře proběhly oslavy osvobození 8. května.
V 13:30 proběhlo slavnostní skupinové shromáždění pionýrské skupiny při ZDŠ. V 18 hodin vyrazil veliký průvod občanů od MNV a za zvuků “Pochodu padlých revolucionářů“ dojde průvod k poště, stočí se zpět k pomníku obětí II světové války na návsi. V čele průvodu kráčí pionýři, kteří nesou věnce za MNV, MO SPB, PO ZDŠ. Při položení věnců u pomníku se hrají hymny ČSSR a SSSR. Pak následuje slavnostní projev předsedy MO SPB s. Mikuláška z Podbořan. Pietní akt je zakončen Internacionálou. V 19:00 byla zahájena slavnostní veřejná schůze MNV; VO – KSČ a NV-NF v sále restaurace “U nádraží“.
Na závěr schůze byla předána:
Medaile ÚV KSČ a ÚV-NF ČSSR pro s Josefa Kozlíka
14. medailí k 30. Výročí vzniku NV a osvobození ČSSR sovětskou armádou, tu z Brodů obdrželi pan Václav Havrda a František Hovorka
21. pamětních listů MNV Krásný Dvůr z Brodů obdrželi: Anna Hovorková, Marie Štorková, František Zelený.
22. čestných uznání rady MNV z Brodů obdržel Václav Vrátník.
Ve dvojhodinovém programu potom účinkovali: František Budín, Felix Holcman, Josef Beyvl, Ilja Racek, rytmická skupina Karla Musila a řada dalších umělců.
16. června - má MS – ČSŽ z Krásného Dvora výjezdní zasedání v Brodech. Je zde snaha založit místní organizaci ČSŽ. Pro nezájem místních žen se to nezdaří.
6. července - na Družstevním dni v parku vystupují: Helena Růžičková; Racek a Kupšovský; Jaroslav Slováček; Roman Horák; Anna Talpová a další. Ve druhé části potom účinkují Fešáci s M. Tučným a Petrem Novotným.
V létě pan Miroslav Šefara, který pochází z Brodů, zachránil v Morech malé děcko před utonutím. To při hře spadlo do nezakrytého otvoru odpadové jímky naproti rodinným domkům u zahradnictví v Morech.
18. září je dokončen parčík na návsi.
Během roku bylo v mysliveckém revíru Krásný Dvůr uloveno:
14 lišek
24 psů
70 koček
Letos se odstěhovali:
· Vignátová Jana (roz. Klečková)
Přistěhovali se:
· Uhlíkovi č. p. 25 (3 lidé)
· Balážovi č. p. 25 (5 lidí)
· Rybár č. p. 25
· Veselský Zdeněk č. p. 55
· Hamouz č. p. 14
Zemřeli:
6. 2 - Havrdová Marie
5. 8 – Tománek Karel
6.10 – Boháč Karel st.
17.12 - Csὕtorková Anna