2010
9. leden
Dnes chodí po domácnostech tři králové. O tuto tradici se u nás stará rodina Liptáků. Přestrojení koledníci zazpívají koledu. Ruda Lipták napíše svěcenou křídou na dveře známé K+B+M a Anička Liptáková dá na památku symbolicky balený cukřík a kalendář. Kdo byl ochoten přispět na charitu, tak dá Aničce peníze do zapečetěné kasičky.Letos se v Brodech vybralo pěkných 3389 Kč.
15.ledna - pátek.
Letošní zima je na sněhovou nadílku štědrá. Využíváme s manželkou skvělé lyžařské podmínky a po obědě vyrážíme se na běžkách proběhnout do parku. Občas chodí s námi i pan Piálek. Když jsme si nasadili lyže a přes pole a zahradu vyrazili za sportem, uslyšeli jsme od autobusové zastávky nějaký rámus. Nepřikládali jsme tomu hluku zvláštní význam. Druhý den jsme zjistili, co se vlastně stalo.
Školákům z Mašťova a Němčan končí vyučování dřív před příjezdem autobusu. Čas si krátí tím, že chodí pěšky do Brodů, zde počkají na autobus a za menší jízdné jedou domů. Žel bohu tentokrát čekání odnesla nová čekárna. Kluci se předváděli a prokopali stěny, které jsou z laminátu. Ten je v mrazu křehký.
13. února
Letošní masopust neměl vydařený začátek. Dlouho trvalo, než se všechny masky sešly. Nejdéle se čekalo na Lišákovi a Vychytilovi. Ovšem jejich masky neměly chybu a byly vypracované do posledního detailu. Anička s Janou přijely jako princ s princeznou na koních a Zuliko byl za vílu. Klaun Míry Koplíka byl dokonalý a Jana Průšová, převlečená za rampouch taky nebyla špatná. Tak bych mohl vyjmenovat všechny masky. Těch bylo letos přes dvacet.
Zaznamenali jsme ještě jednu zvláštnost. Hned na začátku průvodu se k nám připojila jedna maminka se svým dítětem převlečeným za masku. Dítě držela za jednu ruku a ve druhé měla tašku. Jak jsme šli dům od domu, ochotně sypala koblížky a jiné dobroty do tašky. V průvodu přitom máme doprovodné vozidlo, kam se darované občerstvení ukládá. Takto došla až k Havrdům, kde se masky otáčí a vrací se do vsi. Zde se oddělila od průvodu a s plnou taškou nenápadně odkráčela domů.
Před garáží u Doležalů stálo před zahájením spoustu lidí. Letos dokonce přijeli i tři novináři. Co je však hezké, že přibývá i masek, které jsou přespolní. K Vychytilům, starostovi, místostarostce se přidali letos i Ciprianovi. Večer se u Doležalů v garáži sešlo přes 30 lidí. Naše omladina se neúčastnila, ale přesto byla garáž byla lidmi našlapaná, sotva jsme se tam vešli.
Naše starší děvčata pod vedením paní Vrátníkové letos vydržela slavit přes půlnoc. Tvrdé jádro, letos silné, šlo spát až v půl druhé ráno. Podařilo se sníst a vypít vše co jsme dostali a přinesli z domova. Byl to zkrátka úspěšný masopust.
21.března – neděle
TJ Krásný Dvůr pořádá 48. ročník Jarního běhu zámeckým parkem. Počasí sice nevyšlo, ale sportovci nejsou z cukru a závodilo se o radost.
Tak, jako na mnoha místech v naší republice, také u nás se začala projednávat výstavba větrných elektráren. Poprvé v roce 2005 přišla firma Zelená energie s.r.o. s požadavkem na vybudování 15 větrných elektráren v katastru obce Krásný Dvůr a to na pozemcích mezi osadou Brody a Němčany. Protože se tento záměr místním obyvatelům nelíbil, tak firma v zájmu dobrých vztahů s obyvateli, pozvala všechny zájemce na prohlídku již postavených větrných elektráren v Německu.
Byl vypraven autobus, kde byli zastupitelé a zájemci z Podbořan, Nepomyšle, Krásného Dvora a dalších obcí. Překvapilo nás, kolik těchto větrných elektráren 120 metrů vysokých (sloup výška 70 metrů, vrtule průměr 100 metrů) je již postaveno. Když jsme stáli pod jednou elektrárnou tak nebyla téměř slyšet. Pouze od sousední elektrárny jsme slyšeli slabé hučení otáčející se vrtule. Krátce po exkurzi veškerý rozruch utichl, protože prý armáda nechtěla dát povolení a v sousedních Doupovských horách je ptačí rezervace.
31.3 2010 na zasedání ZO v Krásném Dvoře seznámil starosta zastupitele s novou smlouvou na výstavbu pouze pěti větrných elektráren. Tato smlouva měla pro obec nevýhodné podmínky a byla zamítnuta. Začali se však dít věci. Již na další zasedání přijel zástupce firmy Zelená Energie paní Kateřina Ditrich se žádostí o revokaci rozhodnutí. Všechny sporné a nevýhodné body smlouvy byly buď vypuštěny, nebo upraveny ve prospěch obce. Nové plány a tiskoviny měli přesvědčit zastupitele o jedinečné nabídce, které se již nebude opakovat. Zástupci zelené Energie však vůbec nechtěli jednat se zástupci osad Brody a Němčany, protože podle jejich slov to pro firmu nebyli partneři pro jednání. Když však skupina lidí okolo pana Siňara z Němčan byla velmi viditelná a slyšitelná, zástupci firmy začali slibovat modré z nebe i pro osady a naléhavě žádali o schválení stavby, protože firma získala povolení k připojení větrných elektráren do rozvodné sítě a toto povolení je časově omezené. Zastupitelé se dohodli na termínu, ve kterém tuto žádost projednají.
Na toto jednání se již dostavilo plno lidí, kteří nesouhlasili se stavbou větrných elektráren. Atmosféra byla bouřlivá a plná emocí a tak není divu, že rozhodnutí nepadlo a bylo odloženo na řádné zasedání zastupitelstva. Na této schůzi hájil zájmy za Zelenou energii pouze pan Roubal , obyvatel Krásného Dvora, který se osobně zná s vedením Zelené energie.
V době před řádným zasedáním zastupitelstva, na kterém již mělo padnout konečné rozhodnutí, proběhla v Krásném Dvoře a přilehlých obcích podpisová akce proti výstavbě větrných elektráren. Tuto akci zorganizoval pan Fiala ve spolupráci s občanským sdružením Naše Krásnodvorsko. V této podpisové akci také upozornil na negativní důsledky těchto zázraků ekologie. Větrné elektrárny svým výkonem nenahradí tepelné elektrárny a na okolí mají negativní vliv,
Proti větrným elektrárnám bylo nejvíce obyvatel v Brodech 78 % a Němčanech 67 %. Vidina peněz a vzdálenost od budoucích staveb snižovala nechuť místních obyvatel. Například v Chotěbudicích, které by byli schovány za kopcem, bylo proti 49 % obyvatel. Další fakt byl ten, že peníze za výstavbu větrných elektráren by byly adresovány na účet Krásného Dvora. Toho dne by takovou účast na zasedání úřadu mohli, panu starostovi záviděl i umělci z Prahy. Za Zelenou energii bojoval opět statečně pouze pan Roubal, na mluvčího odpůrců se svým zapáleným projevem pasovala paní Heather z Brodů. O zajímavé finále tohoto jednání se postaral pan starosta. Ten dal hlasovat o tom o co vlastně firma Zelená energie s.r.o. původně žádala a to o revokování původního zamítavého stanoviska
Zastupitelé se projevili, jako charakterní občané a stáli si za prvním rozhodnutím. Náhle všechny emoce zmizely, ohniví bojovníci se zvedli a šli spokojeně domů. Již je nezajímalo ostatní dění v obci a ani nepočkali na konec zasedání. Tak skončil boj s větrnými mlýny – totiž elektrárnami a můžeme jen čekat, kde v okolí zastupitelé neodolají a nechají si postavit tyto nepřehlédnutelné stavby.
22. března – pondělí.
Dnešní večer jsme tradičně zasedli k televizi, a jako celý národ sledovali své oblíbené seriály. Bohužel dnes z televize nic nebylo. Jeden pracovitý občan se rozhodl, že pod rouškou tmy zruší přípojku elektrického vederní. Ta vedla k dnes již zrušenému prasečáku. Jmenovaný dbal bezpečnosti práce, a protože dráty byly stále pod proudem, tak použil izolované štípací kleště. Bohužel sloup, o který si náš elektrikář - sběrač opřel žebřík, byl uhnilý. Milého pracanta ve výšce neudržel a zřítil se s ním k zemi. Ten si při pádu zlomil obě nohy. Ukázkově si zafixoval zlomeniny a odplazil se k Havrdům. Ti mu zavolali záchranku. Záchranářům pak náš Meresjev nahlásil, že si nohy zlámal v Nepomyšli, když upadl do výkopu.
Brody byli do 23 hodiny bez proudu a v úterý měli elektrikáři ještě spoustu práce, aby opravili škody. Poberta měl mimo zlomenin i smůlu, protože přišel o měděné dráty, štípací kleště a žebřík.
26. března – pátek
V 17 hodin přijeli z Krásného Dvora do garáže u Doležalů pan starosta Kuna, místostarosta paní Filková, dále pan Zedník a pan Vaňourek st. ze zastupitelstva. Zde na ně čekalo okolo dvaceti místních a proběhlo přátelské setkání občanů se zastupiteli. Starosta měl již od nás předem připravené otázky, na které by lidi rádi slyšeli odpovědi.
Na začátek všem přítomným představil všechny akce, které budou probíhat v Brodech a Krásném Dvoře v letošním roce. Potom odpovídal na naše dotazy
Obec během roku doplní osvětlení o jednu lampu u domu rodiny Lietavců. Kaplička se nasvítí z buku za použití jednoho malého halogenu. Také se připraví držáky na sloupy pro světelnou vánoční výzdobu. Při rekonstrukci silnice Podbořany Kadaň se použije reciklát (drť) na zpevnění cesty k domu pana Lišky a snad i k chatičkám (bývalý ovčín). Dále je v plánu zkrášlit náves zelení a pár lavičkami. Padl i návrh vysadit do parčíku smrček, který by mohl časem nahradit vánoční lípu.
Kontejnery na tříděný odpad se přestěhují za hasičskou zbrojnici. Zde nebudou příliš na očích. Zlikvidují se pařezy u kapličky a dokončí se podezdívka pod čekárnou na návsi. Obec se také pokusí vyčistit rybník na návsi a máme slíbené častější sekání trávníků.
Pan starosta nás také informoval o plánu výstavby čističky odpadních vod u bytové jednotky a také o výhledový prodej bytů, který vázne, protože obec bytovou jednotkou ručí u banky. Dále jsme byli informováni o zatím bezúspěšné snaze sehnat nový zvon na kapličku. Je také přislíbena oprava čekárny na křižovatce, kterou zdemolovali Mašťovské děti při čekání na autobus.
Byla nám vysvětlena situace okolo územního plánu, kde se jedná o hřiště, zanedbané okolí zámku a větrné elektrárny. Bude projednáno s dopravcem, aby autobus do Podbořan zajížděl dvakrát denně i na náves. Starosta také slíbil, že zjistí co je potřeba ke zřízení rozptylové loučky na hřbitově. Potom spolu s panem Vaňourkem vysvětlil způsob svozu nebezpečného odpadu přímo namísto umisťování do kontejneru.
Další diskuzi udělalo rázný konec počasí, protože se zvedl silný vítr a lidé pospíchali domů zavřít okna. Byla škoda, že na setkání přišlo tak málo zastupitelů. Pan starosta navrhl, že takové, nebo podobné setkání by se mohlo konat každoročně.
30.dubna
Dnes v 18°° proběhla v Krásném Dvoře na zámku vernisáž fotografií Denisy Maršálů. Večer jsme se sešli u májky, která se tradičně staví u Havrdů. Letos je krásně vysoká. Přišel mezi nás i Zdeněk Koval s harmonikou a večer se vydařil.
1.květen
Na letošní 1. máj jsme se náš organizační team důkladně připravil. Hlavním programem bylo vystoupení roztleskávaček, jako překvapení bylo zapálení atrapy požární zbrojnice. Tribuna, značky pro cvičence, maketa hasičské zbrojnice stánek s občerstvením, to vše bylo s předstihem postavené na svých místech. Zde bych vyzdvihl zásluhy Míry Koplíka za montáž makety a Jany Bélů za vymalování.
Než přijeli Krásnohorští hasiči, byla náves plná lidí. Hasiči nás čekali na mlékárně a byli překvapeni, že tam nikdo nestál. Po příjezdu na náves se o pořádek postaral nastrčený příslušník VB pan Vychytil, pan starosta byl přivítán chlebem a solí. Hasičská auta zajela do statku a začal program. Roztleskávačky nastoupily na značky ve složení : Paní Vrátníková, Voláková, Ostrochovská, Maršalová st. , Maršalová ml., Průšová st. , Průšová ml. , Doležalová, Veselská, Liptáková, Bellová , Sýkorová, Koplíková, dále do počtu pan Koplík a moje maličkost , oba v parukách a ve stejném úboru jako ostatní děvčata. Musím si postěžovat, že Míra Koplík měl větší prsa.
Při tónech skladby Poupata od Michala Davida poupata předvedly roztleskávačky své umění. Potom malá školačka ( já ), zazpívala hasičům písničku a vypukl požár. Roztleskávačky, byly veřejným tajemstvím, ale o zapálení makety hasičské zbrojnice vědělo jen pár zasvěcených. Jarda Havrda se Zdeňkem Veselým použily benzín a petrolej a maketa byla v tu ránu v plamenech. Hasiči nejdříve nevěděli co se děje. Rychle se však vzpamatovali, předjeli s cisternou a začali hasit. Zřejmě dlouho nikde nehořelo, protože nejdříve z proudnice začala téct úplně černá voda. Požár byl uhašen a začala volná zábava.
Focení hasičů a roztleskávaček. U stánku podávala Jana Béllů občerstvení a všichni hodnotili. Odpoledne ještě začal ve 14°° turnaj ve stolním tenise. Roztleskávačky zachránily účast. Vítězové dostali diplomy. Kdo měl chuť tak si zapinkal a pěkně jsme si popovídali. Už plánujeme příští první máj.
Dětský den
Krásný Dvůr pořádá každoročně pro děti oslavy dětského dne v zámeckém parku. Děti dostanou mapku a prochází zámeckým parkem po vyznačené trase. Cestou se zastavují na vyznačených stanovištích a plní zde různé úkoly. Po splnění dostanou sladkou odměnu a razítko do průkazu. Obecní úřad, v zastoupení paní místostarostky Filkové, požádal naší osadu o výpomoc s organizací dětského dne.
Nechtěl jsem si nechat ujít příležitost hrát si na pohádkovou bytost a paní Jana Béllů se také ráda připojila. Naše stanoviště bylo u pamětní desky. Jana , jako zdatná švadlena si ušila krásné šaty a změnila se ve lesní vílu. Ze mne oblečení z juty udělalo Lesního muže.
Zdálo se nám příliš fádní jen zaměstnávat malé dětičky, a proto jsme svoji práci pojali netradičně. Vybavili jsme se láhví slivovice. Zatím co víla dětem ukazovala, kudy a jak pobíhat s ping pongovým míčkem na lžíci nebo páce, tak Lesní muž nabízel dospělákům Lesní vodu ve štamprdli. To nikdo nečekal, a z jejich rozpaků jsme se s Janou dobře bavili.
V loňském roce se urodilo plno švestek. Protože v přírodě je vše vyvážené tak byl málo hub. Letos se situace obrátila a zatím co švestek je poskrovnu tak houbaři zažívají žně. Dokonce i ze zámeckého parku se nosí koše hřibů. Vášnivá houbařka paní Krista Boháčová si udělala radost již 7. června krásnýma píchavýma. Ta největší vážila 17 kg.
7. srpen
Tento den nás trápili přívalové deště. Děčínskou krajinou se prohnala povodeň. Za tohoto nevlídného a deštivého počasí navštívil Krásný Dvůr po 200 letech pan Johan Wolfgang Goethe. V krásném kočáře, taženém párem urostlých vraníků vyrazil od budovy bývalé kovoslužby. S mladičkou Urlikou von Levitz , po boku a houfem dvořanů za kočárem objel na návsi kostel a pak zamířil na zámek. Jen mávajících domorodců bylo bohužel málo. Také před 200 lety Goeteho nedoprovázela Ulrika v Krásném Dvoře.
Na zámku už kočár vítali jásající diváci a Goethe se odebral se svým doprovodem na zámek. Před vstupem se ještě na schodišti otočil a pokynul “davům na nádvoří“. Za to sklidil bouřlivý potlesk. Zde musím dodat, že skladatele představovala moje maličkost a na Urliku si hrála Veronika Čapská toho času průvodkyně na zámku. Díky ní jsem na zámku nezabloudil. Procházeli jsme se spolu po celém zámku. Ve velkém sále jen pro nás zahráli skladbu na klavír a housle. Také jsme jen tak promenádovali po nádvoří a hovořili s návštěvníky.
Při rozhovoru s Veronikou jsme probrali i naše zážitky z průběhu oslav. Veronika se původně do role Urliky moc nechtělo, ale podle jejich slov je to zvláštní pocit, že když jen tak zamáváte lidem stojícím na nádvoří a oni vám za to tleskají. Musím se přiznat, že jsme si oba užili slávy Goetheho a Urliky von Levitz. Vůbec nevadilo, že se vloudila chybička a měli jsme oblečení o 100 let novější, než byla skutečná móda té doby.
9. říjen – neděle
Od turnaje, z 1. května nám zůstali poháry a tak se o ně zuřivě bojovalo. Za krásného slunného počasí muži hráli na dvorku u Doležalů. Protože hráli silově, tak jim ani nevadil vítr. Zato ženy měli problémy s větrem, protože technické hře to vadilo. Hráli proto v garáži.
Blíží se volby a tak bylo o čem diskutovat. Naše dámy projevily zájem se nějak sportovně vyžít. Pokud vše dobře dopadne, dostanou šipky a děvčata mohou vytvořit svůj sportovní team. Muži mají svůj nohejbal, ve kterém jsou dobří. Pokud vše dobře dopadne tak budeme v kronice přinášet zprávy o úspěších našeho ženského šipkového družstva.
Zde jsou ještě výsledky:
Ženy Muži
1. Jana Béllová 1. Miroslav Průša
2. Hana Filková 2. Vít Strnad
3. Marie Maršalová 3. Matěj Průša
15. – 16 října 2010
V těchto dnech proběhli v krásném Dvoře volby do zastupitelstva obce. Úřední obálky s volebními lístky dostalo celkem 342 občanů, kteří si mohli vybrat z šesti politických stran nebo seskupení, svého kandidáta do devítičlenného zastupitelstva.
Ve středu 10.11 v 18 hodin proběhlo ustavující zasedání nově zvoleného Zastupitelstva obce Krásný Dvůr, hlavními body programu bylo: složení slibu členů zastupitelstva
určení ověřovatelů zápisů a zapisovatele
volba starosty a místostarosty
starostou byl zvolen pan František Kuna
neuvolněným místostarostou byl zvolen pan Zuliko Vychytil
Celkové výsledky voleb
Sdružení nezávislých kandidátů…………………………………... získalo celkem 701 hlasů
do zastupitelstva zvoleni pan Jaroslav Strnad………………….…..získal celkem 141 hlasů
pan Jindřich Zedník……………………………………..125 hlasů
Česká strana sociálně demokratická….………………………………………… . . ..659 hlasů
do zastupitelstva zvoleni pan Zuliko Vychytil………………………...…..………175 hlasů
paní Anna Liptáková ……………………………..…...…78 hlasů
Občanská demokratická strana …………………………………………..………….377 hlasů
do zastupitelstva zvolen pan Miloš Vaňourek ……………………………..……….79 hlasů
Sdružení obcí Krásnodvorska ……………………………………………………….300 hlasů
do zastupitelstva zvolena paní Lea Jandová ……...………………………………….49 hlasů
Hasiči pro krásný Dvůr Lepší……………………………………………………….557 hlasů
do zastupitelstva zvoleni pan František Kuna…………………..…………………162 hlasů
pan Pavel Vaňourek………………………………………90 hlasů
Komunistická strana Čech a Moravy ……………………………………………… 314 hlasů
do zastupitelstva zvolena paní Marie Drábová ………………………………………63 hlasů
Pouze paní Liptáková je z Brodů, ostatní zastupitelé jsou z Krásného Dvora. Pro zajímavost paní Lea Jandová a paní Marie Drábová byly na kandidátkách až na třetím místě, protože dostali ve své straně nejvíce hlasů tak se probojovali do zastupitelstva.
27. listopadu – sobota
Dnes v 17°° se slavnostně rozsvítil stromek na návsi. Hasiči ve středu navěsili na stromek žárovky, odzkoušeli je a tak na nás zbylo pouze občerstvení. Když však došlo ke slavnostnímu aktu, tak se stromečku nechtělo svítit.
Na sloupu u hasičské zbrojnice je krabička s jističem a zásuvkou pro osvětlení stromku. Jistič nešel natáhnout, pan Koplík došel domů pro nářadí a schůdky. Po otevření krytu krabičky na nás vykoukl led. Protože poslední dny vydatně pršelo a pak mrzlo, tak plastová krabička byla do3/4 plná ledu.
Naštěstí jsme šikovní a tak stromeček do půl hodiny svítil. Nastalé časové mezery využili lidé a ozdobili smrček, který jsme na jaře zasadili na návsi. Jako součást dnešního programu jsme požádali, ať každý přinese nějakou vánoční ozdobu. Stromek je krásně nazdobený, popíjíme svařené víno, které jsme dostali od obecního úřadu. Pro děti je nachystán horký čaj. Do předvánoční atmosféry přednesla paní Hilda Sýkorová svojí báseň a po ní recitují malé děti. Děti drží krok s dobou, a tak malá Kristýnka si pustila z telefonu melodii a rytmu hip hopu přednesla svojí koledu.
Pak už je následovalo společné focení, povídání, a protože došlo občerstvení a mrzlo tak se lidé pomalu rozešli domů. Letos jsme u stromku napočítali 42 lidí.
8. prosinec
Od 27. listopadu, kdy se rozsvěcoval vánoční stromeček, střídavě padá sníh. Naštěstí nefouká silný vítr a tak Vaňourkovi, kteří traktorem s pluhem protahují cesty, stíhají udržovat sjízdné silnice. Silničáři je dočišťují a solí. Jsou silné mrazy a padají teplotní rekordy. V noci bývá přes – 18°C.
6. prosince mráz polevuje a začíná drobně pršet. 7.12 je mírně nad 0°C a z Klášterce nad Ohří přijíždí firma, která se zabývá výrobou a instalací světelné výzdoby. V Brodech rozmísťuje tři kusy vánočního osvětlení na sloupy el. Vedení. Původně měli dodat jen držáky na naše ozdoby, ale protože mají držáky jen na své výrobky a naše nejdou použít, tak na tom vyděláme a Krásný Dvůr nám věnuje tři ozdoby. V Krásném Dvoře bude tedy svítit pět ozdob, u nás tři ozdoby a po jedné dostanou Němčany a Vysoké Třebušice. Večer začíná mrholit a ze střech teče z promočeného těžkého sněhu voda. Před půlnocí jsme zaregistrovali doma nějaký hluk. Ráno 8. prosince je propadlá větší část střechy laminátové haly pana Piálka, která neunesla váhu mokrého sněhu.
Hala sloužila jako sklad obilí a strojů pana Šaška z Lubence, který hospodaří na pronajatých pozemcích v okolí.