1977
Leden roku 1977 začal mrazivým sobotním ránem, kdy teplota byla -7°C. Nejchladnějším dnem letošního roku byla noc 19. ledna kdy teplota klesla na -19°C. Koncem měsíce se již teploty pohybovali okolo bodu mrazu a sníh vystřídal déšť. Zima v únoru ještě dokázala, co dovede a pořádně jsme se ohřáli až v květnu, kdy teplota vylezla nad 20°C. Červen a červenec přinesl jasné a teplé dny, kdy bouřky byly příjemným zpestřením. Srpen už byl deštivý, a i když se v druhé polovině měsíce počasí umoudřilo, tak teploty nepřelezly 25°C a trápil nás vítr. Září bylo oproti minulým letům zamračené a ve druhé polovině i chladné. Vinaři si stěžovali, že letošní hrozny jsou oproti minulým letům málo cukernaté. Podzim studený deštivý a koncem listopadu sněží. Koncem roku přišla obleva, kdy se teploty vyšplhali až na 6°C.
1. ledna – Byla založena občanská opoziční iniciativa Charta 77 nazvaná dle stejnojmenného dokumentu. Autoři v něm poukazují na nedodržování lidských a občanských práv v Československu, přestože se představitelé ČSSR podpisem Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě v Helsinkách v roce 1975 zavázali tato práva respektovat. Mezi autory dokumentu patřili Jan Patočka, Václav Havel, Václav Benda, Ludvík Vaculík a další.
12. ledna – Pod titulkem „Ztroskotanci a samozvanci“ se Rudé právo pustilo do signatářů Charty 77 a označilo je za "pestrou směsici lidských i politických ztroskotanců, zavilých antisocialistů, sluhů a agentů imperialismu, kontrarevolucionářů, reakcionářů, trockistů, sionistů a renegátů". Faktem, zůstává, že pro většinu obyvatel naší republiky byl dokument Charta nedostupný, takže málo kdo věděl, pro co je tolik povyku.
28. ledna – estráda pokračuje a v reakci na vydání prohlášení Charty 77 byla do Národního divadla v Praze svolána podpisová kampaň československých umělců. Ti podepsali dokument, který jim ovlivnil život a který vešel do dějin pod názvem Anticharta. Někteří umělci podepsali s radostí, někteří pod nátlakem, další například Jan Werich, tou dobou už těžce nemocný, v dojmu, že se jedná o „prezenční listinu“ shromáždění.
22. února – V první československé Jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice došlo k havárii. Během výměny palivového článku v reaktoru došlo k ucpání chladících prostorů článku silikagelem a k následovnému přehřátí. To vyvolalo roztavení palivových prutů a poškození přívodní roury na těžkou vodu. Ta poté pronikla do primárního okruhu reaktoru a poškodila povrch paliva, přičemž došlo k úniku radioaktivních látek, který z důvodu netěsnosti parogenerátorů kontaminoval i sekundární okruh reaktoru. Na mezinárodní stupnici jaderných událostí byla nehoda klasifikována stupněm č. 4 (ze 7). Provoz na nejstarším - prvním reaktoru elektrárny Jaslovské Bohunice spuštěného v roce 1972 již nebyl obnoven.
23. července – jsou rozhodnutím vlády ČSSR zdražené výrobky z kakaa a kávy. Jedná se především o čokoládu, čokoládové bonbóny a ostatní výrobky z kakaových bobů. Zdražení zapříčinil prudký růst cen kakaových bobů na světových trzích. Zdražení představuje cca 50% dosavadních cen. Pro srovnání:
oříšková čokoláda z 8 Kčs na 12 Kčs
100gr. balíček kávy z 8 Kčs na 12 Kčs
Ceny kakaového prášku, jako základní suroviny pro vaření kakaa, zůstaly nezměněny a stejně tak nebyly zvýšeny ceny kakaa, jako nápoje v závodech společného stravování.
Stejným rozhodnutím vlády se od pondělí 25. Července zvyšují ceny výrobků z vlny a jejich kombinací. Vzrostla také cena hutního materiálu, stavebnin a některých dalších výrobků. Naproti tomu klesá cena barevných televizorů z 12 000 Kčs na 8 500 Kčs, dále ceny některých textilních výrobků z umělých vláken apod.
20. října – Při pádu vrtulníku v blízkosti bratislavského letiště zahynula manželka prezidenta Gustáva Husáka Viera Husáková, její osobní lékař a tříčlenná osádka stroje.
Podle kroniky z Krásného Dvora se letos přihodilo:
7. dubna na plenárním zasedání MNV jsou schváleni předsedové občanských výborů ve větších osadách. U nás je schválen pan Oldřich Klečka.
21. dubna projednává rada MNV zajištění požární bezpečnosti v obcích a osadách. Samostatnou zprávu za Brody podá s. Havrda.
Každým rokem probíhá závazkové hnutí k různým výročím, událostem, nebo na podporu plnění volebního programu. Během roku se potom konají dobrovolné směny, kde se občané podílejí svojí brigádnickou (dobrovolnou) prací na vytváření lepších životních podmínek v obci i osadách. Na první letošní brigádu, 23. dubna přišlo 475 občanů, kteří odpracovali 2 254 hodin a vytvořili společné dílo v hodnotě 56 679 Kčs.
Byl proveden jarní úklid všech veřejných prostranství a parčíků, pracovalo se na vyčištění koupaliště. Znovu se opakoval sběr kovového šrotu a bylo sebráno dalších 230 q. Potěšitelná byla účast 159 mládežníků a 61 žen. Možno konktrétně zapsat, že letošní brigáda se vydařila. Přispěla tak k dalšímu zlepšení vzhledu naší obce i všech připojených osad.
30. června hodnotí rada MNV plnění socialistického závazku uzavřeného na počest 60. Výročí VŘSR a konstatuje, že až doposud bylo odpracováno:
· Krásný Dvůr………....650 hodin
· Brody………………..….665 hodin
· Němčany…………..….617 hodin
· Chotěbudice……..….267 hodin
· Chrášťany…………..…125 hodin
· Vysoké Třebušice ….998 hodin
14. května - se koná v Brodech okrsková soutěž požárních družstev okrsku Krásný Dvůr. Vyhráli požárníci z Němčan, když porazili Krásný Dvůr
3. července se koná v parku Družstevní den. Krásné počasí přilákalo spousty návštěvníků, ale program byl letos ubohý.
15. července - byla předána dokončená budova nové školy. Jají stavba začala 10. července 1974.
13. října - se koná plenární zasedání MNV spojené s veřejnou schůzí občanů v Brodech. Tohoto výjezdního zasedání se zúčastnilo 60 občanů z Brodů a také poslanec ČNR ing. Paul, ředitel OP Chmelařství Žatec. Práce občanského výboru v Brodech byla hodnocena jako nejlepší v obvodu MNV Krásný Dvůr.
5. listopadu – pořádá MS odstřel bažantů ve svém revíru. Na tento odstřel přijela také skupina francouzských myslivců. Francouzi přijeli vlastním autobusem a v Krásném Dvoře se jim velmi líbilo. Při odstřelu bažantů si Francouzi počínali velmi “mistrně“, neboť dva z účastníků museli být převezeni do nemocnice, aby jim naši lékaři vyjmuli broky, které jim uvízly pod kůží, ačkoliv byly původně určené pro bažanty. Na tomto honu se střílelo na vše, co se hýbalo. Byla i zastřelena liška, která neměla ohon. Zajímavý byl i původ tohoto zranění. Rok před tímto památným honem pan Kašpar noroval lišky na stráni u Vysokých Třebušic. Jeho pes jedné lišce při zápasu v noře, stáhl kůži z ocasu. Vynorované lišky pak myslivci odvezli do Vysokých Třebušic a tam se zraněné lišce podařilo utéct. Francouzům liška již neutekla.
Letos se přistěhovali:
· Virágová č. p. 25
· Kováčová č. p. 12
· Menyhart a Tekyová č. p. 18
· Krčilovi č. p. 25 (3 lidi)
· Srncová č. p. 25
· Havrdová Marie č. p. 3
· Čechlovská č. p. 62
· Lechánovi č. p. 62
· Balář č. p. 25
Letos se narodili:
· Frida Jan
· Maršálová Petra