Nedělní ráno roku 1973 začalo podmračeným počasím. Celý letošní rok bude počasí proměnlivé. Leden začátek měsíce obleva, konec měsíce mrzne a padá sníh. Únor mráz vystřídá teplo a deště. Březen studený začátek, konec nádherných 20°C. Duben – aprílové počasí. Začátek května přinesl slunečné počasí, v druhém týdnu prší a fouká silný vítr. Závěrem měsíce zase svítí sluníčko. Červen tropické počasí se střídá s deštěm a zimou. Koncem června a v první polovině července je krásné léto. Závěr měsíce do 28 července proprší. Srpen je nádherný a zemědělci letos končí žně už 20. srpna. Tropické teploty vydrží až do druhé poloviny měsíce září. Jediný, kdo z krásného počasí nemá radost je určitě má žena, která má před porodem. Říjen je deštivý a přinesl podzim se vším, co podzim dělá podzimem. Začátkem prosince napadne sníh a začne mrznout. Před vánoci přijde obleva a sníh vydrží jen tak tak.
1. ledna – Československá pošta zavedla poštovní směrovací čísla, která slouží pro strojovou identifikaci dodací pošty, a která zjednodušila a urychlila poštovní služby.
16. ledna – Na Ministerstvu spravedlnosti Slovenské socialistické republiky v Bratislavě spáchal invalidní důchodce Ondrej Chámovský bombový útok. Po vstupu do budovy se pachatel dožadoval jednání s ministrem spravedlnosti ohledně průtahů při soudním jednání o výši odškodného za utrpěný pracovní úraz. Pracovník sekretariátu ministerstva se s pachatelem snažil vyjednávat, avšak po neprofesionálním zásahu Veřejné bezpečnosti a samotného ministra spravedlnosti vyjednávání selhalo a Chámovský odpálil s sebou přinesenou výbušninu. Na místě zahynul pachatel a pracovník sekretariátu, další pracovník ministerstva spravedlnosti byl těžce zraněn.
19. února – Na letišti v Praze – Ruzyni havarovalo ruské letadlo Tupolev Tu-154 na lince Moskva – Praha. Po dopadu na dohled od haly letiště se stroj vzňal. Katastrofu nepřežilo 66 lidí vč. několika členů doprovodné kapely zpěvačky Evy Pilarové.
22. února – Jako součást dokončované Severojižní magistrály v Praze byl uveden do provozu Nuselský most, tehdy pod názvem Most Klementa Gottwalda. Jeho dokončení výrazně usnadnilo spojení oblasti Krče a Pankráce s centrem města a zároveň do Prahy zaústilo šestiproudovou kapacitní komunikaci pokračující od Spořilova jako dálnice D1. V tubusu mostu pod vozovkou je vedena trasa metra C.
16. – 18. března – V Sokolově se pod patronací Socialistického svazu mládeže konal první ročník festivalu Politická píseň –
22. března – Federální shromáždění zvolilo podruhé prezidentem republiky Ludvíka Svobodu.
9. května – Československá televize zahájila pravidelné barevné vysílání.
10. července – Psychicky narušená dvaadvacetiletá Olga Hepnarová úmyslně najela nákladním vozem Praga RN do skupiny osob čekajících na tramvajovém ostrůvku v Praze 7 na Strossmayerově náměstí. Následkům zranění podlehlo celkem 8 osob. Jako motiv svého činu uvedla Hepnarová touhu po pomstě společnosti. V roce 1974 byla Městským soudem v Praze odsouzena k trestu smrti a v roce 1975 popravena.
23. července – Ozbrojený vojín základní služby Antonín Daněk zběhl v nočních hodinách ve značně podnapilém stavu z kasáren v Kroměříži a ukradeným vojenským transportérem vyrazil značnou rychlostí směrem na Zdounky, Střílky, Bučovice a Rousínov. V obcích způsobil materiální škody. Z Rousínova, kde vykradl trafiku, pokračoval ve směru Vyškov, Bohdalice a Bučovice. V zatáčce u Bohatých Málkovic se transportér převrátil. Ozbrojený vojín se vydal pěšky směrem k obci. Po cestě se střetnul s vozidlem Útvaru civilní obrany Bučovice, jehož posádku pod pohrůžkou zastřelením přinutil vystoupit. Na křižovatce u obce Kojátky ho dostihla další vozidla bučovické posádky s nedostatečně vyzbrojenými a informovanými vojáky. Daněk zahájil proti vozidlům ostrou palbu, při níž usmrtil 3 osoby. Poté pod pohrůžkou zastřelení přinutil vystoupit osádku okolo projíždějícího osobního auta, které uloupil a vrátil se domů, do Cvrčovic u Zdounek. Za spáchané činy byl Vyšším vojenským soudem v Táboře odsouzen k trestu smrti.
21. září – Na vrcholu Ještědu nad Libercem byl slavnostně otevřen televizní vysílač a hotel s restaurací ve tvaru rotačního hyperboloidu, dílo libereckého architekta Karla Hubáčka. Stavba je od roku 2005 Národní kulturní památkou.
25. září – V reakci na vojenský puč a nástup k moci fašistického diktátora Augusta Pinocheta přerušilo Československo diplomatické styky s Chile.
16. listopadu – V československých kinech měla premiéru filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka natočená v koprodukci s NDR. V hlavních rolích vystoupili Libuše Šafránková a Pavel Trávníček.
24. listopadu – V prostoru železniční stanice Kolín vybuchla odstavená cisterna Spolany Neratovice uchovávající pravděpodobně kapalný chlór (nicméně druh plynu není dodnes zcela zřejmý, existují i domněnky, že se jednalo o některý z bojových plynů). Přibližně 3 tuny plynu unikly do ovzduší a zamořily i přilehlý objekt nádraží. 138 osob se přiotrávilo, 8 lidí následkům otravy podlehlo. K nehodě došlo naštěstí až okolo 18. hodiny, kdy se v prostoru nádraží pohybovalo již menší množství lidí.
11. prosince – V Praze byla podepsána Smlouva o vzájemných vztazích mezi ČSSR a NSR. Nejvýznamnějším bodem jejího obsahu bylo uznání Mnichovské dohody z roku 1938 za neplatnou. Smlouva přispěla alespoň k částečnému zlepšení vztahů obou států, byly obnoveny diplomatické styky.
13. prosince – V ubytovně n. p. Plastimat na sídlišti Východ v Tachově došlo v nočních hodinách k výbuchu svítiplynu a k rozsáhlému požáru, kterému podlehlo 47 lidí.
No a u nás se stalo:
23. ledna - na schůzi Národní fronty pro obce Krásnodvorska, bylo uzavřeno veliké množství závazků občanů. Výše závazků dosahuje rekordních 32 293 hodin!
na investiční akce MNV
|
2 346 hod.
|
na neinvestiční akce
|
3 589 hod.
|
na pomoc zemědělství
|
8 350 hod.
|
na opravy rodinných domů
|
18 008 hod.
|
1. července - V rámci oslav 65. Výročí založení Spotřebního družstva na Lounsku je uspořádán v zámeckém parku Mezinárodní družstevní den. Za hezkého počasí přišlo na slavnost přibližně 4 tisíce návštěvníků. V odpoledním pořadu vystupují: Iveta Simonová, Milan Chladil, Karel Hála a řada dalších umělců z Prahy.
26. července - se konal pohřeb paní Lidi Müllerové, manželky pana Antonína Müllera. Ten se před časem v roce 1965 vystěhoval do NDR. V Brodech žily dvě rodiny Müllerů a pan Antonín Müller pocházel z rodiny Josefa a Anny, kteří patřili mezi starousedlíky a měli 8 dětí (Elizabeth, Trudy, Karel, Rudolf – ten padl ve II. světové válce v Itálii, Antonín, Alfons, Werner a Jindřich). Müllerovi přijeli na návštěvu příbuzných a paní Lidi zde zemřela.
Paní Müllerová – rozená Malánová byla veselá žena, která nezkazila žádnou srandu. Pocházela z německé rodiny žijící zde v pohraničí a měla německý přízvuk, a protože místo "že" říkala "šó", přišla tak k přezdívce Šó. Manželé Müllerovi měli dvě dcery - Renatu a Almu (Alenu) a když starší Alma končila 9. třídu ZDŠ odstěhovali se do NDR. Obě děvčata na nás nezanevřela a stále jezdí do Brodů na návštěvy.
1. srpna - do obcí, kde není zavedena stálá pošta, je zavedena pojízdná pošta.
28. listopadu – proběhlo výjezdní veřejné zasedání MNV v Brodech. Zasedání se zúčastnilo 25 místních občanů.
Letos se narodili:
· Martin Veselský
· Stanislav Chobot
· Ladislav Lipták
· Martin Doležal
Odstěhovali se:
· Doležalovi
Přistěhovali se:
· Czernníkovi č. p. 9 (3 lidi)
· Vrbovi č. p. 25 (3 lidi)
· Prsyna č. p. 25
· Zelený Petr a Marie č. p. 42
· Vrbová Irena č. p. 25
· Drahňák č. p. 1 (3 lidi)
· Mikeovi č. p. 25 (7 lidi)