1957
Letošní rok 1957 začal v úterý a vstoupili jsme do něj s písní na rtech a heslem: Učiňme všechno, abychom v tomto roce dosáhli dalších nových vítězství v průmyslu a vykročili dál v budování JZD na naší vesnici.
V posledních lednových dnech se začalo oteplovat. 27. ledna nastala prudká obleva. V únoru bylo teplo, jako na jaře. V druhé polovině měsíce se vrátil mráz a jaro přišlo až na Josefa, zato s krásnými 20°C. Teplé počasí dlouho nevydrželo a květen byl protivně studený měsíc. Začátkem prázdnin 8. července vylezou teploty až na tropických 39°C. 12. července začne pršet a deště trvají až do 28. července. Potom se počasí umoudří a do poloviny srpna je suché počasí. Začátkem září je deštivo, fouká vítr a 27. září napadne první sníh. Koncem října nás překvapí čtyři velmi teplé dny, kdy teplota dosáhne až 24°C. 30. listopadu začne mrznout a padat sníh. Na vánoce nastane obleva a teploty vylezou a motají se okolo 0°C
21. ledna – bylo vidět na mnoha místech naší republiky polární záři. Lidé měli strach, protože se obávali, že záře, kterou vidí je zář výbuchu atomové bomby. V tehdejším tisku vyšlo vysvětlení tohoto přírodního úkazu. Tento rok ještě uvidíme kometu a zatmění měsíce.
14. února až 5. března – v Moskvě proběhlo Mistrovství světa a Evropy v ledním hokeji. Mistrovství v Sovětském svazu se zúčastnilo osm družstev. Kanada a USA své hráče nevyslaly, jako protest na krvavé potlačení revoluce v Maďarsku. Šampionát vyhrálo Švédsko před hráči SSSR. Naši hokejisté obsadili bronzovou příčku.
25. dubna je vidět pár dní na noční oblozeArlend Rollandova kometa.
1. dubna – zahájen provoz tramvajové tratě z Mostu do Litvínova.
25. března – byl v Římě založen svaz EHS – Evropské hospodářské společenství, který byl předchůdcem dnešní Evropské unie.
15. května - sledujeme zatmění měsíce.
29. září došlo k utajené nehodě v Sovětském Svazu. Na úbočí Uralu poblíž Čeljabinsku došlo k nehodě v jaderném zařízení Maják. Při výrobě plutonia do jaderných bomb defektním chladicím zařízením uniklo do vzduchu neznámé množství radioaktivních látek. Tragédie je srovnatelná s černobylskou katastrofou. Oblast dodnes patří mezi nejradioaktivnější místa na světě. Ozářeno bylo 272 tisíc obyvatel, kterým o havárii nikdo nic neřekl.
19. května - probíhají volby do místních, okresních a krajských NNV .
4.října - vypouští SSSR do vesmíru první umělou družici.
3. listopadu - na palubě Sputniku 2 podíval do vesmíru pes Lajka. Pes po startu přežil 5 - 7 hodin. Pak umřel na následky stresu a přehřátí. Modul s ostatky shořel v atmosféře.
13. listopadu - zemřel prezident Antonín Zápotocký. Podle nepsaných pravidel byl adeptem na prezidentský post po smrti Antonína Zápotockého tehdejší premiér Viliam Široký. Šlo by o prvního Slováka na postu československého prezidenta. To by ovšem smrt Antonína Zápotockého nesměla zastihnout skupinu vrcholných komunistických představitelů v Moskvě. Tehdejší šéf politbyra Nikita Chruščov si soudruhy nechal zavolat a zcela stroze jim oznámil, že dalším československým prezidentem bude první tajemník ÚVKSČ Antonín Novotný.
19. listopadu byl zvolen nový prezident Antonín Novotný.
Letošní počasí se podepsalo na úrodě, která je letos slabá. Do sklizně obilí napršelo a brambory se na podzim dolují z blátav dešti a chladu.
V letošním roce u nás vzniká zdravotní středisko v Krásném Dvoře, kam nastupuje jako obvodní lékař pan MUDr. Petras z Podbořanské nemocnice. V měsíci říjnu měl plné ruce práce s vrcholící epidemií asijské chřipky. Jednalo se o zmutovaný kmen. Ten se díky rozvoji letecké dopravy rozšířil ze střední Číny a Hongkongu do celého světa. V letech 1957 – 1958 měl virus na svědomí dva milióny obětí. Chřipka napadala hlavně mladé dospělé lidi, kteří rychle ztráceli imunitu.
Na zasedání MNV se mimo jiné, jednalo o přemístění dřevěných mantinelů z kluziště v Krásném Dvoře do Brodů, kde jsou lepší podmínky pro led,ale k provedení nikdy nedošlo.
Z Brodů odchází pan Hladík a místo něj se stává včelařem pan Kozlík. Z přízemního bytu na mlékárně se odstěhovali Doskočilovi a po nich přišli Csutorkovi (čti Čutorkovi ). Jednalo se na tu dobu o velmi netradiční rodinu. V domácnosti byli v podstatě dva chlapi, a proto se na pořádek moc nedbalo. Prádlo se sušilo přímo na plotě, se sousedy Dojčinovičovými, kteří bydleli nad nimi, měli občas neshody. Řešili je po italsku velkým křikem. Mohli jste vidět oba chlapy, jak na sebe přímo řvou a na zdůraznění své pravdy je jeden ozbrojen velkým nožem a druhý sekerou. Naštěstí těmito argumenty jen mávali. Oba manželé chodili do práce a vychovávali tři děti: Sášu; Káju a Vendu. O chod domácnosti se staral otec, hlavně co se týče vaření. Vůně maďarského guláše byla cítit po celé vesnici. Paní Csutorková jezdila na statku s manželem s koňmi. Paní se o ně vzorně starala a každý den v obchodě kupovala dva bochníky chleba i pro koně. Pokud na statku někde někdo chyběl, tak tam vždy poslali paní Csutorkovu, která si dokázala vždy poradit s každou prací, a málo který muž se jí vyrovnal.
Pro zajímavost uvádím, jak bylo v roce 1957 "snadné" koupit osobní automobil:
Můj otec si podal žádost o koupi osobního vozu a 30. července byla tato žádost vč. 7 příloh zaslána na krajský výbor ROH - svaz zaměstnanců v zemědělství. Jednalo se mj. o tyto přílohy:
- Jednota lidové spotřební družstvo Podbořany se vyjádřilo k plnění výroby a k hospodaření, Jmenovaný splnil plán na 117,3 %, čerpání nákladů 99,6 %. Postoj k socialistické soutěži byl vždy kladný, socialistický závazek uzavřel na rok 1957 a 1958. Socialistický závazek nesplnil pro neplnění některých jeho bodů.
- Místní národní výbor napsal pozitivní hodnocení jeho práce pro místní požární ochranu, kde byl jedno období velitelem, a druhé jako předseda. Svou agilností a pečlivostí patří mezi nejlepší členy.
- MNV v Brodech potvrzuje, že má odpracováno 30 brigádnických hodin. Závazek má na 48 hodin a 150 na opravu domku. Schůze veřejné navštěvuje a je velmi agilní požárník.
- Závodní výbor ROH pobočka Jednota Podbořany projednal žádost s. Doležala, vedoucího pekařské výroby v Brodech, a doporučuje ji ku kladnému vyřízení.
Tato hodnocení byla poslána na krajský výbor Svazu zaměstnanců státního obchodu v Karlových Varech a ten je poslal k projednání na ZV ROH Podbořany. Jejich závěr 19.05.1958 s označením "Charakteristika" byl:
Je členem ROH od 1.7.1950, členem ZV ROH není, v odborech nepracuje, ani nejeví zájem o práci v ROH. ZV je toho názoru, aby jmenovaný byl ponechán v pořadníku a nebylo s ním počítáno v dohledné době na přidělení poukazu.
ZV ROH Jednota Podbořany ruší tímto všechna předcházející doporučení na přidělení poukazu na osobní vůz. Podpis nečitelný.
Na konci školního roku je ve školce 23 dětí, začátkem nového roku je 21 dětí. Ředitelkou zdejší školy je E.Prevelová; pěstounka s. Mullerová; kuchařka je A. Stranková, uklízečkou paní M. Tománková. Činnost SRS v tomto roce byla velmi dobrá. Rodiče se zúčastnili pravidelných schůzí, ale i brigád organizovaných panem Vrátníkem a s. Maškem. Takto bylo provedeno zbourání kůlen, vyčištění studny a úklid po pokrývačích, kteří opravovali střechu. Výbor SRPŠ zůstal nezměněn. Schůze se konaly 1 x za dva měsíce.
Narodili se:
Lenka Hrehorová
Josef Kozlík