2009
2009
Letošní masopust se opět vydařil. Na průvod vyrazilo 12 masek a dokonce i jeden pes nastrojený do masky motýla. Tradičně se průvodu zúčastnila i rodina Vychytilových. Bylo příjemné počasí a tak nikdo nikam nespěchal. Masky i domorodci si průvodu užívali a tančilo se u každé chalupy. S výslužkou se skončilo v garáži u Doležalů. Večer se zde masky i sousedé sešli a vypukl masopustní hodokvas. Pobavit se a pozdravit hodovníky přišel i pan starosta Kuna s paní Hanou Filkovou. Přes veškerou poctivou snahu se donesený alkohol a trvanlivé jídlo nepodařilo tento večer spotřebovat a proto se přítomní dohodli na společné oslavě MDŽ a následné konzumaci zásob. Bohužel tento termín se nehodil většině obyvatel a proto další významný den vhodný k zábavě a posezení se sousedy byl stanoven na první jarní den.
Dobrá duše veškeré srandy paní Majka Maršálová připravila pro všechny zúčastněně zábavný soutěžní program. Místo mikrofonu třímala v ruce vývrtku na víno a se suverenitou, kterou by i Leoš Mareš mohl závidět, řídila soutěž. Přítomnou omladinu zaměstnala, jako časoměřiče. Při vyhlašování vítězů se důležitě zahleděla do kouta časoměřičů, potom pokývala hlavou, prohodila „ ano, ano, už to vidím “ a oznámila vítěze. Vtip byl v tom, že v koutě časomíry nikdo nebyl – mládež si odskočila. Další zásah provedla do soutěže házení míčem. Zde bezkonkurenčně vyhrál pan Jaroslav Havrda. Rozhodčí Majka okamžitě nařídila rozstřel a házelo se a počítalo tak dlouho až náš Jarda propadl na třetí místo. Mimo chudáka závodníka, byli všichni mrtvi smíchy. Posedět a popovídat si přišli i naše nejstarší občanky paní Vrátníková, Ostrochovská , Maršálová, Liptáková a Voláková. Když naše babičky odcházely domů, tak nám nezapomněli krásně zazpívat písničku na rozloučenou.
V jedné ze soutěží ze dne 21. března vyhrála paní Hilda Sýkorová slavnostní zapálení ohně při stavění májky, která se tradičně staví u Havrdů. 30. dubna se jí, ale nikam nechtělo a snažila se vymluvit na to, že je nastydlá. Mému přemlouvání neodolala, oblékla se a pak nakonec u ohýnku vydržela až pře půlnoc. Přitom nikdo nevěřil, že vůbec přijde. Stačila pouhá lest. Namluvil jsem Hildě, že se kvůli ní čeká se zapálením ohně a všichni už mají hlad.
Zajímavé zpestření měli letošní velikonoce. Za nádherného slunečného počasí byl uspořádán turnaj ve stolním tenisu a to muži proti ženám. Ve 13°° se sešli závodníci a turnaj mohl vypuknout. Mužská část byla vzhledem k datu konání kupodivu střízlivá a tak babičky hráli proti vnukům, manželé proti sobě, byl to prostě boj. Není důležité, kdo vyhrál, ale letos to byli muži.
1. máj proběhl ve znamení návratu k revolučně – dělnickým tradicím. Počasí nám tradičně přálo a hasičům, kteří pořádají každoroční slavnostní průjezd technikou po okolí, jsme připravili překvapení. Před vjezdem k domku paní Vrátníkové jsme postavili řečnickou tribunu, která byla vyzdobena látkovými rudými prapory. Přes zábradlí vlála květinová látka a všude voněl natrhaný šeřík. K zábradlí byl připevněn transparent s nápisem “ BRODY VÍTAJÍ KRÁSNODVORSKÉ HASIČE “. Z druhé strany bylo napsáno “ My k vám taky nelezem “ bohužel přítomná většina mi zakázala transparent v příhodné chvíli otočit. Přítomní měli oblečeny bílé košile a pionýrské šátky. Paní Majka Maršálová se vyzdobila červenými lodičkami a paní Hilda Sýkorová si uvázala ve vlasech culíky. Paní Jana Průšová hrdě držela ve svých rukách srp a kladivo. Málem bych zapomněl na rozvinovací transparent s nápisem “ Proletáři všech zemí, vylište nám prdel.“ Před příjezdem hasičů jsme cvičně provolávali prvomájová hesla. Děti, které nezažili dobu prvomájových průvodů, na nás koukali a vůbec nemněli tušení, čemu se smějeme.
Pak přijela kolona hasičské techniky. V čele jel autobus s dětmi, panem starostou a paní místostarostovou. Oba vystoupili a byli přivítáni chlebem a solí. Já jsem vedl tou dobou ohnivou řeč z tribuny. Pak pan starosta vystoupil na tribunu a kolona vozidel mohla projet obcí. Při odjezdu vozidel do Krásného Dvora pan Vaňourek, který se svým vozidlem uzavíral kolonu, zastavil a se slzou v oku nám děkoval, že takové uvítání nikdo nečekal. V poledne, ještě přijeli na valníčku traktůrku, za zpěvu písní na náves alkoholem rozjaření chalupáři od mlýna. Tím skončily recesní oslavy 1. máje.
Bohužel, nebylo vše, co se letos odehrálo jen veselé. Obec dostala dotaci na opravu kapličky na návsi. V blízkosti kapličky vyrostly mohutné lípy. Kořeny stromů se tlačily na zdi kapličky, které začaly praskat. Pro záchranu kapličky se rozhodlo, že lípy budou pokáceny. Tomu předcházelo částečné ořezání stromů. Většina obyvatel však byla proti jakémukoliv řezání. Začala vznikat i podpisová petice na záchranu lip. Tou dobou však proběhla v našich médiích zpráva o neštěstí, kdy zdánlivě zdravý strom zabíjel svým pádem na plnou autobusovou zastávku. Po této zprávě se veřejné mínění otočilo a vznikla petice za včasné pokácení stromů.
Při táto situaci, jsem se stal svědkem toho, jak vznikají drby a pomluvy. Starosta pan Kuna v úzkém kruhu přátel zavtipkoval, že až dojde na kácení stromů tak má strach, že paní Krista Boháčová se připoutá řetězem ke kmenu lípy. Paní Boháčová, ale podepsala petici za kácení. Všichni zúčastnění to brali, jako vtip pana starosty. Odpůrce kácení, paní Marie Mourová , mi pár dní poté, vyčítala, že jsem nezabránil pokácení stromů. Během výčitek mi řekla, že ji nejvíc zklamala paní Boháčová, která slibovala, že vlastním tělem zabrání kácení a nakonec ani nevylezla před dům. Vše zakončila slovy “ Broďáci styďte se, koukejte se, jakou jste spáchali hrůzu “ a přestala se mnou mluvit.
V září se vedení obce Krásný Dvůr, zúčastnilo školícího zájezdu po vlastech českých, který pořádalo sdružení obcí regionu “ Vladař “. Starosta obce “ Větrušičky “ zde požádal ostatní starosty, zda by nemohli jejich obce vyrobit vodníky pro výstavu vodníků. Většina starostů se pro výstavu nadchla a slíbila, že na zasedání dozorčí rady “ Vladaře “ vyšle obecní vodníky. Paní Hana Filková z obecního úřadu, si vzpomněla na zdejší ženy, které vyráběli panenky pro UNICEF. Nelenila, zavolala nám a my jí slíbili, že se pokusíme něco vyrobit. Paní Voláková, Vrátníková a Cíglerová doma sháněly materiál. Já a moje manželka jsme ušili a vycpali tělo a vyrobili hlavu. Paní Bélová vodníka perfektně oblékla. Truhlář pan Pijálek vyrobil fajfku a stojánek, na který jsme vodníka postavily. Na podstavec jsme připevnili cedulku „ Brodecký vodník “. Cedulkou jsme chtěli trochu vyprovokovat krásnodvorské zastupitele. Starosta pan Kuna vše přešel mlčením, místostarosta paní Filková se nádherně nachytala. Se slovy “ To nejde, Brody nikdo nezná, To je za Krásný Dvůr, jste sobci “ se nás pokoušela přesvědčit k sundání destičky. Když nám vyčetla, že po její kritice máme kyselé obličeje, tak jsem jí upozornil, že to nebyli kyselé, ale škodolibé úsměvy. Při předávání vodníků se ve Větrničkách ukázalo, jaké mají starostové ochotné občany. Pouze jedna starostka přivezla vodníka, kterého sama doma ušila. Našemu starostovi potom záviděla, kolik lidí se zapojilo do výroby jeho vodníka.
V sobotu 3.10 jsme v Brodech u Doležalů uspořádali turnaj “ O pohár pana starosty “ ve stolním tenisu. Kvůli silnému větru se turnaj odehrál v garáži. Zde se i přes stíněné podmínky bojovalo s plným nasazením. Závodníkům během turnaje vyhládlo a tak přišly k chuti domácí výrobky. Za povšimnutí stály například šátečky plněné čočkou. Dušený kapr na zelenině neměl chybu. Po skončení zápasů a předání cen vítězům přišlo na řadu amatérské hodnocení značek piva. Muži a ženy hodnotili zvlášť a při celkovém hodnocení se ukázalo, že každé pohlaví má různé chutě. Všem přítomným na otázky z oboru pivovarnictví ochotně a hlavně srozumitelně odpovídal pan Michal Havrda. Když vyšel na oblohu měsíc, tak přítomné ženy se vydali na stezku odvahy, kterou pro ně připravila naše mládež. Ženský jekot se pak krásně nesl po okolí. K tanci a poslechu hrál neúnavně celý večer pan Koval, a protože jeho repertoár tvoří hlavně známé české písně, všichni si zazpívali a pochvalovali si, jak se sobotní odpoledne vydařilo.
Pro úplnost výsledky turnaje:
-
Muži
1. J. Chobot
Ženy
1. J. Belová
2. J. Fiala ml.
2. J. Průšová
3. J. Havrda
3. M. Maršalová
Jako zvláštní cenu získala pohár paní Voláková. Svého bojového ducha podpořila svým sportovním úborem. V úvodu sice zaměnila stolní tenis za tenis, ale vše napravila a dresy převlékla, Její teplé bombarďáky, a potom ani její tanga neměly chybu.
V říjnovém Krásnodvorsku vyšel tento článek:
BRODECKÝ VODNÍK
Chtěl bych Vás informovat o události, která se stala tento měsíc. V Brodech na návsi je rybníček. Tam jednoho dne nejmenovaný rybář vytáhl z vody divný předmět. Byl celý od bláta a po opláchnutí rybář zjistil, že je to zdechlina místního vodníka. Není jasné, proč uhynul. Lidem vůbec neškodil a vlastně o něm nikdo nevěděl. Byl menšího vzrůstu, na oblečení převládala zelená barva. Žil nenápadně a po odborném vycpání se zúčastní soutěže o nejhezčího vodníka ve Větrušičkách, která se bude konat u místního rybníka přístího roku. Stálo by za zvážení, zda nelze rybníček, který je značně zanesený bahnem vyčistit. Byla by pak naděje, že se v něm opět usadí nějaký skromný vodník.
OPRAVA KAPLIČKY V BRODECH
V březnu 2009 začaly opravy naší kapličky v Brodech. Hasiči Krásného Dvora odstranily staré stromy, které svými větvemi i kořeny narušovaly statiku budovy. Firma Kryto pana Polokušky položila novou střechu a zaměstnanci obce Krásný Dvůr zvládli bravurně ostatní práce včetně vnitřní malby venkovních nátěrů a položení nového chodníku až k silnici.
V kapličce před její opravou byla poslední mše sloužena v únoru 2009. Opravy byly dokončeny v září 2009 a nic nebránilo tomu, aby byla opět opět posvěcena, a tak začala plnit svojí nejkrásnější funkci – setkávání se s Panem Ježíšem.
Pro první mši byl vybrán krásný mariánský svátek – 7.10. „Panna Maria Růžencová“ Mši koncelebroval Otec Alexander z Podbořan za účasti věřících a obyvatel nejen Brodů, ale i Krásného Dvora. Potěšilo nás, že této mše se zúčastnil i pan starosta a paní místostarostka obce Krásný Dvůr, který byl s dotací od Eurotelu investorem celé této opravy.Za to jim patří naše díky. Krásné bylo i setkání po mši svaté.
K podzimu patří pouštění draků, a proto jsme 7.11 krátce po 14 hodině uspořádali Drakiádu. Na poli u autobusové zastávky za mohutného pobuzování diváků soutěžilo osm doma vyrobených draků. Role komentátora se tradičně ujala paní Majka Maršalová. Pro tento den byla ozvučena kvalitním a výkonným megafonem. Bohužel ani megafon a nádherní draci nepřilákali kvalitní vítr. Slabého vánku, který vystřídal bezvětří, panující už od rána, plně využila Jana Bélů s Karolínou a jako jediní soutěžící dostali svého draka (jediného kupovaného) do oblak. Ten se zde udržel po celou dobu soutěže. Ostatní se bez většího úspěchu marně snažili o totéž. Domácím líným drakům se nechtělo bohužel létat. Zato bylo krásné sledovat ostatní, jak pobíhají po poli a tahají své draky za sebou. Všichni soutěžící dostali v garáži u Doležalů sladkou odměnu. Potom se čekalo na tmu, protože byl ještě naplánován lampiónový průvod. Čekání všem zpříjemnil malý Míra Koplík, který všem přednášel básničky ze školky a sypal z rukávu jednu za druhou. Po 18. hodině pod vedením naší Majky, která si užívala megafonu, jsme vyrazili do vsi. Za hlasitých komentářů Maky jsme obešli kapličku a vrátili se do garáže. Zde zdravé jádro pokračovalo v zábavě dlouho přes půlnoc. Majka se těší, jak si užije megafonu na rozsvěcení vánoční lípy.
.