1978
Prvním dnem v roce 1978 byla neděle. Počasí během celého roku bylo mokré a studené. Leden byl mrzutě mokrý s častými smíšenými přeháňkami a teplotou okolo bodu mrazu. V únoru začalo mrznout a sněžit. Březen mlhy a teploty okolo 9°C. Duben bez oteplení pouze mlhy vystřídá vítr.Květen byl také studený a krmě 8 dnů propršel. Zemědělci mají plné ruce práce a z úrodou to vypadá bledě. V červnu se ranní teploty pohybují okolo 15°C, odpolední 25°C večerní 16°C.Tyto teploty, až na výjimky, nebyly po celé léto překonány. Dovolené se nepovedly a družstevníci se topí v bahně. Podzim také studený, vinaři si už druhý rok stěžují na špatnou cukernatost hroznů. Zima je letos na sníh bohatá a předvede nám, co dokáže.
Od 18 prosince se ochlazuje a 19. prosince je ráno – 9°C, večer mráz poleví a je zvětšená oblačnost. Na štědrý den je poměrně teplo a poletuje sníh. 30. Prosince je teplo, svítí sluníčko a denní teplota je 10°C. Na silvestra ráno prší a voda namrzá na stromech i na cestách. Nastává prudké ochlazení na 0°C. V poledne svítí slunce a teplota vystoupí opět na 10°C. Odpoledne začíná znovu pršet, teplota leze dolů a k večeru padá sníh. Teplota stále klesá. O půlnoci již leží na zemi 10 cm sněhu a teploměr ukazuje -12°C. Na nový rok ráno v 9:00 teploměr ukazuje -19°C a stále sněží. Tato kalamita vstoupí do dějin.
2. března –ze sovětského kosmodromu v Bajkonuru (dnešní Kazachstán) byla vypuštěna raketa Sojuz 28 s posádkou tvořenou sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem a prvním československým kosmonautem – Vladimírem Remkem. Součástí vědeckého programu letu byl výzkum růstu řas ve stavu beztíže. 3. března se raketa spojila s orbitální stanicí Sojuz 6 obsazenou kosmonauty Jurijem Romanovem a Georgijem Grečkem. Kosmonauti Sojuzu 28 strávili na orbitální stanici celkem 7 dní, 10. března se Remek a Gubarev vrátili zpět na Zemi, přistáli asi 300 km západně od dnešní Astany. Vladimír Remek se tak jako občan Československa stal zástupcem třetího státu ve vesmíru – po kosmonautech Sovětského Svazu a USA.
24. dubna– Aktivisté Charty 77 Václav Havel, Jiří Dienstbier, Petr Uhl a další založili v Praze Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Sdružení si kladlo za cíl monitorovat případy nespravedlivě stíhaných československých politických vězňů a informovat o jejich situaci zahraniční sdělovací prostředky, zejm. rozhlasové stanice Svobodná Evropa a Hlas Ameriky.
10. května – pod pohrůžkou odpálení výbušniny na palubě letadla Iljušin II-18 na pravidelné lince Praha – Brno donutili únosci Josef Katrinčák a Radomír Šebesta posádku změnit kurz směrem do NSR a cca po 90 minutách letu přistát na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Únosci se poté vzdali německé policii. V Německu byli oba pachatelé odsouzeni k odnětí svobody na 3 roky, německá strana je odmítla vydat do ČSSR. Krajský soud v Plzni je v nepřítomnosti roku 1983 odsoudil k podstatně vyšším trestům – 9 až 12 let. Souzena byla i Katrinčákova manželka, která na palubě letadla seděla také i s jejich dvěma dětmi. Radomír Šebesta dostal v roce 2004 od prezidenta Klause milost.
23. května –bratranci Milan, Robert a Václav Barešovi ozbrojení ukradenými kulovnicemi přepadli v prostoru přehrady Jesenice na Chebsku autobus se studenty třetího ročníku říčanského gymnázia, kteří byli na školním výletě do NDR. Pod pohrůžkou zastřelení přinutili řidiče autobusu, aby změnil směr jízdy na hranice s NSR. Prostřednictvím studentů, které si vzali jako rukojmí, se v Chebu snažili vyjednat průjezd hraničním přechodem do NSR na Pomezí. Vzhledem k faktu, že odpovědné orgány neměly v úmyslu nechat únosce projít hranicí, začali pachatelé střílet z kulovnic do stropu autobusu, přičemž došlo nešťastnou náhodou ke zranění jedné ze studentek, kterou poté propustili. Před hraničním přechodem v Pomezí nad Ohří se po dalších jednáních a výhrůžkách mezi Barešovými a Pohraniční stráží podařilo domluvit propuštění všech 39 rukojmích a volný průjezd autobusu i s řidičem do NSR. Orgány Pohraniční stráže však své sliby nemyslely vážně – autobus zastavily hřeby na silnici a tank, který mu byl postaven do cesty. Při následovné prudké přestřelce mezi vojáky Pohraniční stráže a únosci byl smrtelně zraněn Milan Bareš a řidič autobusu Jan Novák. Zbývající únosci – Robert a Václav Barešovi byli vážně zraněni. 7. září 1978 byli Krajským soudem v Plzni odsouzeni k výjimečným trestům – Václav Bareš k odnětí svobody na 25 let a Robert Bareš k trestu smrti. V roce 1992 byl rozsudek soudu pozměněn, Václavu Barešovi byl trest zkrácen na 11,5 roku a byl propuštěn z vězení. Soudní proces však nebyl dosud uzavřen z důvodu nejasných okolností smrti řidiče Jana Nováka. Souzen byl i tehdejší velitel pohraniční stráže František Šádek, který se zásahu přímo účastnil, a dal pokyn k zadržení únosců všemi prostředky.
21. června –byl schválen zákon o opatřeních ve školství, který zaváděl povinnou desetiletou školní docházku v rámci 8 ročníků základní školy a minimálně 2 ročníků školy střední.
5. listopadu – zasedá celý národ k obrazovkám a žije osudy hrdinů nového televizního seriálu. Československá televize odvysílala první díl seriálu Nemocnice na kraji města, který podle scénáře Jaroslava Dietla natočil režisér Jaroslav Dudek. Původně třináctidílný seriál z prostředí ortopedického oddělení okresní nemocnice si získal nesmírnou popularitu nejen v Československu, ale také v německy mluvících zemích, a tak byla na žádost německých diváků v roce 1981 dotočena ještě druhá série o sedmi dílech. V hlavních rolích se představili Ladislav Chudík, Ladislav Frej, Josef Abrhám, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Jana Štěpánková a další.
U nás se v roce 1978 stalo:
Na jaře při tání sněhu došlo k protržení zadní pravé strany hráze kluziště. Voda odtekla zpět do potoka. Hráz již není opravena a za nějaký čas je kluziště využíváno k pěstování zeleniny.
12. května – měl pohřeb pan Ondřej Lietavec, který tragicky zahynul 5. května při jízdě do práce. Na svém motocyklu se srazil s autobusem Státních silnic na začátku obce Krásný Dvůr (Kombercovi).
21. května okolo 2:00 došlo k další tragédii. Na silnici mezi obcemi Buškovice a Brody došlo k havárii osobního vozu Škoda Oktávia. Řidič na znečištěné a mokré vozovce dostal smyk a narazil do stromu u silnice. Při havárii utrpěli smrtelná zranění :
· Helena Műllerová z Brodů
· Rostislav Pěchota z Kryr
· Miroslav Staněk z Kryr
Havárii přežil pouze řidič vozidla pan Navrátil z Kryr.
Tyto tragédie se staly krátce po sobě. Na začátku měsíce při loučení s Ondrejem šla Helenka na pohřeb, jako černá družička a krátce nato ho na hřbitov sama následovala. Smrt obou mladých lidí zapůsobila na všechny obyvatele Brodů. Šlo zde o dva milé, oblíbené a veselé lidi. Helenka měla pohřeb 27. května.
Když si vzpomenu na Helenku, vybaví se mi jedna příhoda. Hodně místních jezdí na houby do Kračína na Plzeňsko. Műllerovi jezdí celá rodina. Helenka měla v terénu špatnou orientaci, a tak se stále někoho držela. Houbaři měli plné košíky a vracejí se k autu. Vůz je zaparkován na kraji u lesa a asi 50 metrů od něj je paseka. Skrz mladé smrky ještě není vůz vidět. Helenka měla rozvázanou botu a tak sedla na pařez a zavázala si ji. Když zvedla hlavu, byla na pasece sama. S hrůzou v očích vyrazila za ostatními. Bohužel na druhou stranu, zpět do lesa. Po několika hodinách hledání všichni jeli domů. Bratr Jarda se pak sám vrací hledat. Se sestrou se sejde večer, když Helena přišla do vesnice po silnici z druhé strany. V lese potkala dalšího houbaře, který taky zabloudil, spolu našli silnici. Tam se Helena zeptala lidí na cestu do Kračína.
3. července - projednává rada MNV přípis odboru sociálních věcí ONV v Lounech, ve věci zřízení domu pečovatelských služeb v Krásném Dvoře do roku 1990. Konečný návrh rady MNV je zámek v Brodech, nebo výstavba domu nového. Dále rada projednala ceny vstupného na koupaliště:
Děti do 15 let ………. zadarmo
Studenti…………………0,50 Kčs
Vojsko…………………………1 Kčs
Ostatní dospělí …..…1.50 Kčs
Letos se odstěhovali:
· Vrátník Václav
· Vrátník Luboš
· Csütörköky Karel
Přistěhovali se:
Maršalová Anna č. p. 52
Drdovi č. p. 25 (3 lidé)
Macháčkovi č. p. 25 (3 lidé)
Chochelovič. p. 25 (5 lidí)
Fehiryneteky č. p. 25
Hinedrovi č. p. 25 (2 lidé)
Menyhart č. p. 18
Narodili se:
Havrda Jaroslav
Maršalová Kateřina
Lněníček Martin
Zemřeli:
5. května Lietavec Ondrej
21. května Műllerová Helena