1956
Dochází k podstatné změně provozu aut přes Brody. Původně vedla hlavní silnice ve směru od Krásného Dvora okolo mlékárny rovně do vsi. Za mostem se stáčela napravo - směr na Nepomyšl a za vsí opět napravo vzhůru do kopce směrem k zadnímu prasečáku. Zde zahýbala vlevo a zprava vedla vedlejší cesta od zámku a pokračovala dál směrem na Němčany. To se od tohoto roku změnilo, protože byla dostavěna "nová silnice". Před Brody v místech staré polní cesty byl vybudován "obchvat Brodů". Po vrstevnici mírným obloukem je vedena silnice, která se asi 1 km za Brody napojuje na starou původní silnici do Němčan. Tato silnice se začala stavět již v roce 1951. Na nové silnici za mlékárnou je umístěna i autobusová zastávka, která byla dříve na návsi. Tím se Brody dostávají mimo provoz trasy Podbořany - Mašťov.
Na stavbě pracoval parní válec. Ten se nám klukům hrozně líbil. Jak se v něm topilo, zvláštní zvuk parního pohonu a řízení předního válce pomocí řetězu. Pro mne, malého kluka, to byl zázrak techniky. Na noc se válec odstavoval na návsi a tam byl středem zájmu všech kluků.
V té době jsem chodil do 1. třídy. Jednou při vyučování jsme slyšeli houkání požární sirény. Netušil jsem, že hořelo u nás. Při příchodu domů bylo doma boží dopuštění. Ještě dnes, po více jak 50 letech, si pamatuji ten zápach po spáleništi, který byl dlouho cítit po celém domě. V našem domě byla pekárna, můj otec byl pekař v té době již jen jako zaměstnanec družstva Jednota. Pec byla postavena v domě na začátku II. světové války a původně se zde pekl nejen chleba, ale i ostatní pečivo. Prodávalo se v malém krámku hned vedle kuchyně. Mezi pecí a stropem byl volný prostor, kde byl dřevěný vál, na kterém se dříve sušily neprodané housky na strouhanku. V patře nad pecí byl pokojík, kde se krásně spalo, protože tam bylo teplo od pece. Prostor nad pecí se dlouho nevyužíval, a tak se stalo, že od stálého tepla z pece, prkna na sušení housek začala hořet. Při příjezdu hasičů se tito odvážní muži vrhli do pokojíčku nad pecí a chtěli se k ohni probourat krumpáči podlahou. Naštěstí jim v tom má matka zabránila a tak pouze s háky vytahali hořící prkna z prostoru nad pecí a oknem je vyházeli na dvůr. Vše řádně zalili vodou a bylo po požáru. Jen v domě zůstalo plno smradu po hašení.
Zemědělské práce jsou letos značně opožděny a tak pomáhá při okopávání a jednocení cukrové řepy 6 - 8 ročník školy.
Po roce odchází 1. skupina svazáků, kteří pomáhali v zemědělství a střídá je 2. skupina - opět z Aera. Zůstává zde Emilie Boušková, která se provdala za pana Kozlíka.
Školka: na konci školního roku je ve školce 22 dětí. Po prázdninách opět 22 dětí. 15. března do školky jako nová ředitelka nastoupila Marie Švrčková. V tomto měsíci byl znovu zvolen výbor SRPŠ.
Složení: předsedkyně s. Vrátníková
jednatelka s. Doležalová
pokladní s. Merklová
stravovací komise MNV s. Doležalová
rada žen s. Ostrochovská
za maminky s. Klečková
Schůze SRPŠ se konaly každý měsíc. Spolupráce rodičů se školou je velmi dobrá. Soudruh Vrátník spravil ve svém volném čase 10 lehátek a stůl. Soudruh Koval spravil kamna v kuchyni. Zvolená stravovací komise navštěvovala pravidelně školní jídelnu, aby se přesvědčila o kvalitě pokrmů podávaných dětem.
Během školního roku byla 1 lékařská prohlídka. Z infekčních nemocí se vyskytly plané neštovice, které prodělaly všechny děti. Míry a váhy dětí se zjišťovaly každé čtvrtletí.
V květnu se děti zúčastnily besídky, kde ukázaly rodičům a sourozencům, co se naučily od začátku školního roku ve školce. Pokračováním besídky byla maňásková hra, kterou uvedl maňáskový kroužek. Výtěžek byl věnován školce na zakoupení hraček.
Zemřel pan Jánošík. Pracoval v mlékárně Kadaň, kde utrpěl smrtelný pracovní úraz.
Narodili se:
Miroslav Průša
Hana Velímková
Zdeněk Zelený