1948
25. února přijetím demise nekomunistických ministrů prezidentem byl dovršen komunistický převrat v Československu.
9. května přijata nová ústava- Ústava 9.května prezident Beneš ji odmítl podepsat.
14. května Klement Gottwald se stává prezidentem Československa.
19. 27. června proběhl XI. Všesokolský slet.
27. června je “ slučovací “ sjezd KSČ a sociální demokracie.
8. listopadu se při letecké havárii ztratí nad průlivem La Manche téměř polovina reprezentačního hokejového mužstva Československa.
V Brodech na změnu vládního režimu nejvíce doplatil pan Bechyně s rodinou. Byl mu znárodněn veškerý majetek. Také byl vzat do vazby pro údajné daňové úniky. Tento trestný čin mu nakonec nebyl prokázán. O práci přicházejí i jeho zaměstnanci, kteří s ním po válce přišli do Brodů. Ti postupně odcházejí pryč.
Během války byla veškerá výroba podřízena armádě. Pro zásobování obyvatelstva byl zaveden přídělový lístkový systém. Ten rozděloval potraviny a základní spotřební zboží mezi obyvatelstvo a ostatní produkce mohla zásobovat vojsko. Po válce produkce průmyslu a zemědělství nedokázala pokrýt poptávku. Část produkce se musela odvádět státu a se zbytkem se mohlo obchodovat. Proti předražování stát určoval prodejní ceny. Lístkové příděly měly zajistit, základní potřeby pro každého občana. Některé profese měli větší přídavky, za práci přesčas také. V tomto prostředí bujel černý trh a noviny byly plné odhalených šmelinářů. Soukromníci neměli na příděl nárok a museli vše nakupovat za hotové. Na černém trhu však bylo některé nedostatkové zboží až desetkrát dražší.
Ze Slovenska nepřijíždějí sezónní zemědělští dělníci. Na mlékárnu je uvalena národní správa. Národním správcem ředitelem se nejdříve stal Š. Čepelák. Toho později vystřídal pan architekt Bedřich Kučera z Teplic. Pan Kučera se v mlékárenství absolutně nevyznal, byl však členem KSČ. Soudruh Kučera každou sobotu nabral zásoby másla, tvarohu a sýrů a odjel k rodině do Teplic a zde s proviantem šmelil na černém trhu. Tento příjem mu nestačil, a proto ještě dělal podvody s obarvováním benzínu. Nakonec policie tomuto podnikání učinila přítrž a soudruh Kučera skončil na chvíli ve vězení.
V hospodě došlo k výměně hostinských. Po panu Růžičkovy je novým hostinským pan Merkl. Na obecním úřadě dochází také ke změně. Na místo starosty pana Kubiceho nastupuje do úřadu pan Verner.
Tento rok mají svatbu pan František Piálek a Petruše Bechyňová.
Narodili se: |
Vrátník Václav |
|
Boháč Karel |
|
Šefara Miroslav |
|
Hrehorová Vlasta |