2012
18. února – sobota
Dnes prošel naší vesnicí tradiční masopustní průvod. Počasí se nám umoudřilo. Ve 14 hodin, když se masky sešli v garáži u Doležalů, jsem pořádal starostu o svěření vlády nad vesnicí až do příštího rána. Starosta souhlasil pod podmínkou že nebudeme loupit, vraždit, zakládat požáry a znásilňovat.
Po našem slibu nám připevnil na Masopustní právo stuhu. Po společném foto jsme vyrazili do vesnice. U Voláků nám Anička přivázala na Právo dámské kalhotky – „tanga“ za Brodecká staré panny. V každé domácnosti jsme přečetli přání pro hospodáře. Od Havrdů předčítal malý Koplík. Tím ale naše vylepšování Masopusta neskončilo. V garáži jsme měli soud s hříšníky. Jana Bellová nám ušila tři kusy talárů. Na stole stál velký křížek od Davida Piálka a soudce Koplík mlátil neustále do stolu paličkou. Eda Filek z Krásného Dvora nám dohodil muziku – dvě kytary, basu a manželka jednoho z muzikantů hrála střídavě na flétnu nebo foukací harmoniku a obstarávala zpěv. Garáž byla přecpaná, nikomu se nechtělo domů, takže jsme vydrželi až do tří hodin ráno. Starosta, Jana Polcarová a muzikanti odcházeli až po čtvrté hodině. Měli jsme sud piva, který se nevypil, a tak v neděli přišlo pár dobrovolníků s půllitry a hned si zahráli i šipky.
Technická připomínka: Masopustní právo je přerostlá vařečka, kterou nám vymalovala děvčata Polcarů. Na jedné straně se podařilo vytvořit něco jako erb a tak jsme se rozhodli, že ho použijeme jako znak Brodů a na brodeckou vlajku. Při večerním soudu s hříšníky účinkovali soudci v talárech a napodobeninách paruk ve složení žalobce, soudce a obhájce. Hříšníky předváděl policajt. Bylo to poprvé a tak jsme poučeni z nezdarů a máme náměty na vylepšení této akce pro příští rok.
10. března – sobota
V garáži u Doležalů se uskutečnila první přípravná schůze k oslavám 1. Máje. Od Masopustu nám zůstalo trochu pití a tak jsme spojili užitečné s příjemným a oslavili MDŽ. Majka, naše moderátorka Banášová, přinesla pomůcky na různé společenské soutěže a tak se večer vesele soutěžilo.
Než vypukla zábava probrali jsme program oslav. Našim mažoretkám ženám jsme ukázali připravené oblečení ve kterém se bude na 1. máje tancovat. Naší porady se zúčastnila Maruška Zelená, která se zabývá sportem. Konkrétně pro Ministerstvo obrany jako trenér metodik. Jana Bellová, autorka kostýmů, se s ní radila o choreografii tance se stuhou na hudbu Bedřicha Smetany Má vlast. Zábava probíhala výborně a lidem ani nevadilo, že budou muset jít domů za tmy protože jako naschvál přestalo svítit veřejné osvětlení. Za tuto závadu můžou kachny, které létají na návsi nad potokem jako stíhačky. Přišlo jaro a tak blázní.
Na potoce se jich usadilo kolem dvaceti, protože celou zimu je krmí Krista Boháčová.
Po několika dnech od této soboty zjistili manželé Liptákovi, že mají vykradenou garáž. Takže je možné, že tmu zařídili zloději. V poslední době se u nás vesele krade. Zloději si berou příklad z naší vlády a kradou aspoň v malém. Na veřejnost se dostávají informace o podvodech a podplácení na nejvyšší úrovni a tak se malý zlodějíčkové snaží.
24. března – sobota
Byl nádherný jarní den, svítilo sluníčko a k nám přijel na víkend náš syn s vnoučaty. Odpoledne jsme se všichni sbalili a vyrazili na brigádu. Úderem 15. Hodiny se na návsi sešla skupinka lidí. Cíl brigády byl udělat před prvním májem pořádek.
Pan Michal Piálek pokácel náletové dřeviny a keře okolo rybníka. Bylo potřeba spálit pořezané větve a pohrabanou starou trávu. Míra Koplík pouštěl muziku, aby se lépe pracovalo. Občerstvení pro dospělé bylo ze zbytků masopustu a Jana Bellů a Lenka Koplíků přinesly buřty. Práce šla pěkně od ruky a brzy bylo hotovo. Pouze opékání buřtů byl problém protože ze spálených větví bylo velké ohniště, které sálalo veliké teplo. Můj syn se svlékl do půl těla, tričkem si obalil ruku a takto chráněn opekl buřty všem dětem. Místním ženám tak připravil nezapomenutelný kulturní zážitek.
Na oheň se přišli podívat i chalupáři a po návsi pobíhalo a tancovalo hejno dětí. Nádherné počasí, dobrá zábava a kus udělané práce. Bylo to hezké odpoledne při úklidu na návsi.
1. máj – úterý
Po velkém nacvičování, shánění a připravování jsme uklidili náves a 30. 4. postavili májku. Po mnoha letech se opět postavila na návsi. Narazil se sud s pivem a dokončili se přípravy na přivítání krásnodvorských hasičů při jarní jízdě.
1. 5. před desátou hodinou již stály stánky s občerstvením na místě, vyzdobená tribuna na valníku zdobila náves, prostranství před ní bylo opatřeno označením pro vystoupení žen a netrpělivě se očekával příjezd hasičů.
Po jejich přivítání následovaly tradiční projevy starosty obce a velitele hasičů, tentokrát doplněné křtem brodecké zástavy vyrobené Janou Bellovou dle návrhu Jany Polcarové. Vlajka symbolizuje obec Brody: dva kopce, mezi kterými svítí sluníčko, které symbolizuje radost a dobrou pohodu v naší obci. Poté se předali diplomy a šerpy zasloužilým občanům obce a začal kulturní program: brodecká děvčata pod vedením Marie Zelené zatančila na Smetanovu Vltavu. Krásné černobílé kostýmy a červené stuhy jim připravila Jana Bellová. Na závěr vystoupení baletky vytvořily kruh a „děvčata“ Tonda s Mírou se svlékli do půl těla a s vypnutými prsy za zvuků svižné hudby vedli průvod k závěrečné děkovačce divákům.
A pak nás navštívil Tomáš Klus se svou aktuální politickou písní (tentokrát zastoupený Tondou a Mírou).
Soutěž pro požárníky byla záchrana malého dítěte přes rozvodněnou řeku. Přes rybník byla položena úzká lávka a nad ní lano. Závodníci se museli vzájemně vyhnout a nespadnout do vody. Krásnodvorské zastupovali Pavlína Liptáková a Jiří Mach a Brodské Jana Bellová a Matěj Průša. Soutěž začali hasiči, ale nevyužili podpěry lávky uprostřed rybníka a tak slečna Pavlína předvedla divákům skok po zádech do bahnitého rybníka. A tak už naši závodníci měli snadnou práci a lehce zvítězili!
Různé soutěže pro děti připravila a řídila paní Ivona Vosáhlová, která má u nás chalupu.
Následovala prověrka hasičské připravenosti: v I. patře budovy statku „vypukl požár“ (zapálená sláma ve vědru) a žena s malým dítětem stála na balkoně a zoufale volala o pomoc (Denisa Maršalová s panenkou). Hasiči přijeli s cisternou a vodním dělem a uhasili požár. Před proudem vody se jen tak tak zachránila matka s dítětem útěkem do budovy, aby ji proud vody nestrhl dolů. Čekali jsme, že na záchranu matky hasiči použijí vysokozdvižnou plošinu, ale použili žebřík a v dýchacích přístrojích začali se záchranou lidských životů. Muži se věnovali záchraně nešťastné ženy a pohotové ženy použily bundu od uniformy místo plachty a do ní jim matka hodila své dítě z balkonu. Po chvíli dostali po žebříku dolů i maminku. Ta na nic nečekala a bez poděkování i dítěte zmizela v davu.
Potom následovala zábava při hudbě skupiny Bestseller a při dobrém jídle a pití se sedělo dlouho do noci.
Sami sobě
Obecní úřad v Krásném Dvoře, respektive jeho zaměstnanci a stavební firma opravili Brodeckou kapličku. Partě lidí, kteří táhnou zdejší společenský život, se zdálo, že kapličce něco chybí. Domluvili se proto se starostou, který zařídil materiál, a brodečtí občané sami postavili oplocení kapličky.
Za provedenou práci dostali od obecního úřadu zaplaceno. Tyto peníze se potom použily na naše společné kulturní akce. Jestli se oplocení povedlo, můžete posoudit na fotografiích.
2. června - sobota
První sobota v červnu již tradičně patří oslavám Dětského dne, které pořádá obecní úřad v Krásném Dvoře. Také letos se park stal tajemným místem. kde pohádkové postavičky dávají dětem úkol y a také je odměňují.
Stanoviště u Panova Templu měla na starosti Denisa Maršalů. U pamětní desky hlídkoval Míra Koplík, Jana Bellů a já. Krásné kostýmy Nastěnky a Ivánka s medvědí hlavou připravila tradičně Jana.
6. července - sobota
Dnešní večer proběhl ve znamení Brodecko - Metodějské zábavy. Po 18-té hodině skončila menší dešťová přeháňka a vyčasilo se. Lidé se pomalu začali scházet. Letos jsme měli pouze reprodukovanou hudbu, kterou pouštěl Kuba Cígler. Z počátku večera se držel na uzdě a vyhrával potichu. Toho využili naši starší spoluobčané a pěkně si popovídali.
Pro letošní rok jsme se vybavili zbrusu novým záchodkem. Paní Petričková z Širokých Třebčic nám zhotovila krásnou kadibudku. Parta Koplík a spol. se postarala o finální úpravy. Bylo potřeba dodělat střechu, dveře osadit panty a usadit kadibudku nad vykopanou jámu. Ve finále ještě kluci vyřízli do dveří krásné srdíčko. Kadibudka se všem líbí a dokonce se našli zájemci, kteří by chtěli kadibudku domů.
Tím jsme, ale neskončili. Na rybníce byl zahalen látkou vodník v životní velikosti. Seděl si na pařezu v rákosí a pokuřoval z fajfky. Okolo vodníka plavaly umělohmotné kachničky a lekníny. Kolem 20-té hodiny byl slavnostně odhalen a celou zábavu (do 3. hodiny) byl ze břehu nasvícen reflektorem. Jeho tělo vyrobil pan Michal Piálek podle proporcí své postavy. Trubková konstrukce je obalená slámou a přišroubována k metrovému špalku a ten je hřebíky připevněn k lavičce zatlučené do bahna. Oblečení zhotovila neúnavná Jana Bellů a také vymyslela celou akci. Musím říct, že nasvícený vodník vypadal ve tmě senzačně a i ve dne budí zaslouženou pozornost.
Zábava se vydařila, sedělo se pod velkým stanem od hasičů z Krásného Dvora. Pod naším menším stanem byly stánky s občerstvením. Dětem sloužila střelnice a také se mohly vyblbnout na trampolíně.
30. července -pondělí
Hrdinkou tohoto příběhu je paní Kobalová. Ta měla v pravé poledne uvařen oběd. Je to dobrá duše a proto dala jednu porci do kastrůlku a šla vykonat dobrý skutek. Přešla náves a přinesla panu Kladnickému oběd. Ten nedávno ovdověl, a protože je rodinný přítel tak se o něj stará. Přejít náves, předat oběd a vrátit se zpět trvá chvilku. Na plotě se větraly dětské peřinky, dvůr byl plný cenných věcí – kočárek, sekačka na trávu... Paní Kobalová po návratu domů nevěřila vlastním očím. Plot byl prázdný, peřinky pryč, ale ze dvora se nic neztratilo. Naše hrdinka zburcovala půlku vesnice, ale nikdo nic neviděl, neslyšel. Ze ztráty peřinek byli všichni nešťastní.
Večer okolo 21 hodiny přijela na návštěvu k paní Kobalové její výborná kamarádka. Po chvíli vyprávění, když došlo i na popis loupeže, se do té doby nejlepší kamarádka zvedla a z kufru svého automobilu vyndala ztracené peřinky.
Ten večer v Brodech málem došlo k brutální vraždě.
25.srpna - sobota
Nádherný teplý letní den vysloveně láká k velkým činům. Po splnění domácích povinností se na návsi sešla skupinka místních odborníků. Na tanečním parketu stály dlouhé plně obsazené stoly. Míra Koplík dovezl sud piva, na kterém chtěl vyzkoušet funkčnost našeho chladícího zařízení.
Práce byla náročná, první pivo bylo ještě teplé, potom se kvalita začala zlepšovat a užili jsme si pěkný večer. V neděli již v sudu moc piva nezůstalo. V 10 hodin jsme začali stavět informační ceduli pod kapličkou. Na její výrobě pomáhal Lars Kniebel z Berlína. Tou dobou byl v Brodech na dovolené se svojí rodinou, a protože zde již byli potřetí, tak se nejspíše nudil. Stále mi chtěl s něčím pomáhat a tak jsme se spolu pustili do výroby stříšky. Dnes nám to netrvalo dlouho a informační cedule stála hotová na svém místě.
Než jsme práci skončili, došlo pivo.
září
Obecní úřad v Krásném Dvoře navštívil spolumajitel firmy Dijon pan Bugatti. Tak jsme zjistili, že pan Mauro Piccinini je jen jednatelem. Opět se ukázal jako příjemný člověk, nic pro něj nebylo problém - zkrátka vzorný Ital. Navštívil se starostou i Brody. Požádal o spolupráci při údržbě Brodeckého zámku. Starosta částečně vyhověl a okolí zámku bylo uklizeno. V listopadu přijela klempířská firma a začala opravovat střechu a věžičku na zámku. Druhá parta zedníků se pustila do opravy poškozených zdí na zámku. Teď je jen otázka, jestli se zámek začne využívat nebo bude jen zakonzervován.
10. listopadu.
V sobotu odpoledne se sešlo na poli u mlékárny 14 draků. Počasí bylo mírně mlhavé, půda po předchozích deštích řádně promočená a foukal jen slaboučký větřík. Tradice špatného počasí pro soutěž pouštění draků byla tedy zachována. Soutěžící byli řádně zabláceni od běhání po poli, ale přesto se našli 3 draci, kteří stáli nad hlavami závodníku a důstojně se kolébali ve slabém větru. Po ukončení soutěží byli v garáži rozdány ceny.
Otčenášek -- nejvyšší let
Koplík -- nejdelší drak
Drahuška -- vlastnoručně vyrobený drak
Pan starosta Kuna dostal také dárek jako poděkování za práci, kterou pro nás dělá. Všichni zúčastnění pak dostali nějakou sladkost, aby jim nebylo líto, že nic nevyhráli. Letos se na soutěži objevil také drak se znakem Brodů.
V 17. 30 byli draci vyměněni za lampiony a za doprovodu kytar vyrazil průvod do vsi s písní na rtech.
Před domem rodiny Zelených bylo slyšet dusot koňských kopyt a ržání koně.
Z postranní uličky vyjel Martin na bílém koni. Místo sněhu ale přivezl v batůžku výborné, čerstvé preclíky.
Následovala prohlídka hasičárny, kde byla upoutávka na rozsvícení vánočního stromku a prohlídka rozsvícené kapličky. Odtud se průvod vydal navštívit nemocnou Majku Maršalovou.
Po návratu před garáž se vypustilo hejno balonků Štěstí, které přinesl pan starosta. Na závěr se již jen sedělo, popíjelo, jedlo, povídalo a zpívalo v garáži.
Na letošní drakiádě ale byla malá účast Brodeckých, více lidí bylo přespolních a tak musíme jít do sebe a příště připravovat pestřejší program.
1. prosince – sobota
Na první adventní sobotu, se na návsi rozsvěcoval vánoční stromek. Krásnodvorští hasiči ozdobili lípu vedle hasičárny řetězem barevných žárovek. V pět hodin večer se u něj sešlo 53 lidí, aby se podívali na jeho rozsvícení. Všechny přítomné krátce přivítal pan starosta Milan František Kuna. Po rozsvícení stromku zarecitovala Sandra Táborská vánoční básně. Pak se ujal slova farář Alexander Siudzik a připomněl křesťanské tradice Vánoc.
Za jeho povídání jsme se nenápadně vytratili do hasičárny, kde jsme měli připraveny kostýmy. Naše vnučka Eliška představovala Marii, Mireček Koplík Josefa a jeho otec, já a Jana Bellová jsme se pro tento večer stali třemi králi. V hasičárně před oponou, která ji přepůlila a skryla zařízení naskládané u zadní stěny, stáli jesličky s panenkou-chlapečkem, Ježíškem. U něj byla Panna Marie, Jozef a tři králové. Za plotem byl osel a kráva a před ním ovečka. Nad tím vším visela Kometa. To vše vyřezané z překližky.
Když pan farář skončil svou řeč, otevřela se vrata hasičárny, potom rozhrnula opona a před zvědavými diváky se objevil Betlém. Lidé si ho fotili a popíjeli horký vánoční punč nebo čaj. Když jsme si mysleli, že se všichni dost vynadívali, zatáhli jsme oponu a k jeslím postavili Marii a Josefa. Tři krále zatím nemáme. Pak se opona opět roztáhla.
Betlém je k vidění každý večer díky paní Bellové, která chodí hasičárnu otevírat.
14. prosince – pátek
Šmudla opět v akci
Večer začalo drobně pršet. Protože již byla dost zima, déšť se na promrzlé půdě ihned měnil v náledí. V sobotu ráno byla všude souvislá vrstva ledu. Lékaři v nemocnicích nestíhali ošetřovat potlučené lidi. Odpoledne již byla silnice jen mokrá, bez ledu, ale ostatní plochy byly dokonale kluzké.
Paní Sýkorová šla pozdě večer venčit své dva psy. Procházka byla příjemná, nemrzlo a na trávě to neklouzalo. Nepospíchala a tak se vracela domů zahrádkou skoro za tmy. Když došla na betonový chodníček, na ledovém povrchu dostala smyk a následoval krkolomný pád. Zůstala ležet na zemi a nemohla se sama zvednout. Začala volat o pomoc, ale nikdo ji neslyšel. No a nyní přišla chvíle fenky Šmudly. Zatímco Bango pobíhal zmateně okolo paní Sýkorové, Šmudla si vzpomněla na svou úspěšnou akci z 10.února 2009 kdy pomohla zraněnému panu Piálkovi. Běžela k domovním dveřím, kde začala zběsile štěkat. Dlouho se nedělo nic, protože Šmudla i Bango jsou hluční psi. Ale nakonec to pan Sýkora nevydržel a šel se podívat co se děje. Když byl venku, zaslechl volání své manželky. Potom události dostaly rychlý spád. Zraněná byla odvezena do nemocnice s vykloubeným ramenem a zlomenou ramenní kostí. Šmudla dokázala, že pomoc panu Piálkovi nebyla náhoda.